W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Portal KRONIK@ wzbogacony o cyfrowe wersje eksponatów z Muzeum Narodowego w Warszawie

16.01.2023

W Muzeum Narodowym w Warszawie podpisano dziś porozumienie, na mocy którego portal kronika.gov.pl zostanie zasilony unikatowymi zasobami muzealnymi. Dzięki temu eksponaty w wersji cyfrowej będą dostępne dla każdego w dowolnej chwili i miejscu. Porozumienie podpisali sekretarz stanu w KPRM, Adam Andruszkiewicz oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ. W wydarzeniu wziął udział także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Portal KRONIK@ wzbogacony o cyfrowe wersje eksponatów z Muzeum Narodowego w Warszawie

Jak zaznaczył Premier Piotr Gliński, zwiększono finansowanie instytucji. „Jeżeli chodzi o cyfryzację i przez czas pandemii dodatkowo rozwinęliśmy obszar digitalizacji. Jednak takie działania są realizowane przez polskie instytucje od wielu lat. Chcemy kontynuować projekt, powinien on także poszerzać dostępność do łatwej, wystandaryzowanej digitalizacji dla wszystkich instytucji kultury, także samorządowych czy prywatnych. Uczestnictwo prywatnych kolekcji mogłyby być bardzo korzystne” – mówił podczas dzisiejszego wystąpienia.

Portal KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej nauki i kultury. Dzisiaj do grona partnerów projektu dołącza Muzeum Narodowe w Warszawie. Aktualnie na portalu znajdziemy prawie 16 milionów eksponatów.

„Dziękuję kierownictwu Muzeum Narodowego w Warszawie za chęć włączenia się w misję budowy społecznie odpowiedzialnego rozwiązania cyfrowego wspierającego polską edukację i naukę. Odpowiedzialne i nowoczesne państwo to takie, które dba o swoich obywateli ułatwiając im funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości” – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Od dziś w portalu KRONIK@ znajdziemy nowe cyfrowe dzieła sztuki , które obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wśród nich znajdziemy m.in. Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki, czy Babie lato i Kuropatwy Józefa Chełmońskiego. Kolejne zasoby będą sukcesywnie pojawiać się na stronie kronika.gov.pl, w najbliższych miesiącach.

„Muzeum Narodowe w Warszawie włącza się od dzisiaj do największej i najnowocześniejszej skarbnicy wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i naukowym. Staje się częścią cyfrowej platformy upowszechniającej wiedzę na najwyższym poziomie” – dodaje minister.

Nowy partner portalu

Portal kronika.gov.pl zapewnia przestrzeń do bezpiecznego przechowywania cyfrowych zasobów kultury i nauki. Może z niej skorzystać nieodpłatnie każda instytucja, która posiada zbiory w postaci cyfrowej. Dzięki temu mamy miejsce, które zapewni bezpieczeństwo swoim cennym, cyfrowym eksponatom.

Jak podkreśla dyrektor muzeum dr Łukasz Gaweł, Muzeum Narodowe w Warszawie od 12 lat prowadzi własny portal Cyfrowe MNW (cyfrowe.mnw.art.pl), w którym obecnie udostępniane jest ponad 68 tys. obiektów z muzealnej kolekcji. „Liczba ta zwiększy się w lipcu bieżącego roku do 100 tys. dzięki projektowi Hereditas. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW, realizowanemu z dofinansowaniem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i MKiDN. Podpisane dziś porozumienie pozwoli nie tylko na agregację obiektów cyfrowych w ogólnopolskiej multiwyszukiwarce, ale także na uzyskanie przestrzeni zapasowej na serwerze KRONIK@ dla Repozytorium Cyfrowego MNW” – dodaje. 

Mutliwyszukiwarka dzieł sztuki

KRONIK@ staje się miejscem cyfrowych spotkań miłośników kultury i sztuki, a także ważnym punktem odniesienia dla świata nauki, dzięki dostępnym materiałom muzealnym, archiwalnym i bibliotecznym.  

Użytkownicy portalu znajdą w nim blisko 16 mln obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych. Archiwalia, książki, prasa, plakaty, druki ulotne, dzieła sztuki, a także fotografie są dostępne dla każdego z poziomu ekranu smartfona, tabletu lub komputera. KRONIK@ powstała przede wszystkim po to, by użytkownicy mogli korzystać z dedykowanej wyszukiwarki cyfrowych dzieł zgromadzonych w jednym portalu. KRONIK@ to swoisty „menadżer wiedzy” – źródło inspiracji dla wszystkich użytkowników.

Dołącz do portalu KRONIK@

Zachęcamy instytucje kultury i nauki do włączania się w proces rozwoju portalu. A tych, którzy jeszcze portalu nie znają zapraszamy do odbycia wirtualnej podróży po portalu kronika.gov.pl. Niech stanie się ona inspiracją zgłębiania piękna polskiej nauki i kultury.

{"register":{"columns":[]}}