W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pozostała działalność krajowa

04.04.2019

W zakresie cyberbezpieczeństwa zarówno w sferze administracji rządowej jak i poza nią powstaje wiele inicjatyw oraz projektów, które w znaczący sposób wpływają na podniesienie bezpieczeństwa krajowego w cyberprzestrzeni. Poniżej zostały pokrótce omówione najważniejsze z nich.

Rządowy Klaster Cyberbezpieczeństwa jest projektem mającym zapewnić systemom administracji państwowej bezpieczny, efektywny dostęp do zasobów Internetu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników oraz zapewnienie niezakłóconej komunikacji pomiędzy instytucjami państwowymi, nawet w wypadku ataku na dużą skalę. Klaster będzie w szczególności zapewniał bezpieczeństwo serwisów informacyjnych państwa, biuletynów informacji publicznej, bezpieczną pocztę elektroniczną, bezpieczny dostęp do centralnych baz danych i usług dla obywateli. Prezes Rady Ministrów wyraziła zgodę na budową Rządowego Klastra Cyberbezpieczeństwa w lecie 2017 roku.

Zgodnie z art. 46 ustawy o ksc do życia została powołana Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa będąca systemem teleinformatycznym. Jest to systemem bieżącego zarządzania bezpieczeństwem Cyberprzestrzeni RP i ma za zadanie zapewnienie informacji o bieżącym stanie bezpieczeństwa teleinformatycznego niezbędnego do oceny sytuacji i stanu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni w Polsce. Celem systemu było opracowanie prototypu interaktywnego systemu monitorowania, obrazowania i ostrzegania o zagrożeniach, systemu wspomagania decyzji w procesach identyfikacji kluczowych usług oraz powiązań miedzy usługami i podmiotami, metod dynamicznej i statycznej analizy ryzyka oraz narzędzia detekcji podatności i zagrożeń. System dokonuje powyższych ocen na podstawie zarejestrowanych incydentów pochodzących z kluczowych sektorów gospodarki oraz korelacji i analiz własnych. Koordynatorem systemu jest Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK-PIB) a uczestnikami projektu poza NASK są Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Łączności.

NASK realizuje strategiczne projekty dla polskich instytucji publicznych w zakresie szerokorozumianego cyberbezpieczeństwa, digitalizacji i archiwizacji danych, oraz szkoleniowym. Największymi projektami realizowanymi przez NASK są:

ARAKIS-GOV stworzony przez NASK-PIB oraz ABW system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i atakach występujących w sieci. System daje obraz całego spektrum cyberbezpieczeństwa oraz wspiera wykrywanie wzorców nowych, wcześniej nieznanych zagrożeń w sieci. System stosuje innowacyjny algorytm automatycznego generowania sygnatur ataków dla nowo wykrytych zagrożeń.

ACADEMICA to realizowany przez Bibliotekę Narodową i NASK projekt, który powstał pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i był finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej.

Projekt Safer Internet realizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK (koordynator PCPSI) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Projekt realizowany był najpierw w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet” (2005-2014), a obecnie jest kontynuowany w ramach unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Celem projektu jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą za sobą najnowsze techniki komunikacji.

Projekt SiSSDeN jest prowadzony przez NASK w ramach europejskich programów badawczych Horizon 2020. Jego celem jest poprawa stanu cyberbezpieczeństwa europejskich instytucji i użytkowników końcowych poprzez rozwój świadomości sytuacyjnej oraz współdzielenie użytecznych informacji o zagrożeniach. Projekt zapewni nieodpłatne usługi powiadamiania ofiar o ataku oraz bliską współpracę z CERT-ami narodowymi, dostawcami usług internetowych, właścicielami sieci i organami ścigania.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.04.2019 11:28 Jakub Karpowicz
Pierwsza publikacja:
04.04.2019 11:28 Jakub Karpowicz
{"register":{"columns":[]}}