W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Galileo przyśpiesza. Kolejne dwa satelity na orbicie

25.05.2016

24 maja 2016 roku odbył się kolejny udany start rakiety Soyuz, na pokładzie której na orbitę wyniesione zostały satelity Galileo 13 i 14. Start miał miejsce z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godz. 10:48 CEST. Obecnie na orbicie znajduje się 14 satelitów Galileo. Docelowo w całej konstelacji ma ich być 30 (w tym 24 operacyjne).

Zgodnie z harmonogramem, w listopadzie 2016 r. nastąpi wyniesienie kolejnych 4 satelitów Galileo, po raz pierwszy za pomocą francuskiej rakiety Ariane 5. Tym samym na koniec 2016 r. na orbicie będzie 18 satelitów Galileo.

Celem programu Galileo jest utworzenie i eksploatacja pierwszej światowej infrastruktury nawigacji satelitarnej i pozycjonowania satelitarnego przeznaczonej specjalnie do celów cywilnych, dostępnej dla podmiotów publicznych oraz prywatnych w Europie i na świecie.

Zanim osiągnięty zostanie pierwotny cel projektu, powstanie wiele rozwiązań, które będzie można wykorzystać w innych dziedzinach gospodarki. Galileo ma dostarczyć Europejczykom niezależny system lokalizacji satelitarnej, ale zyski z inwestowania w jego budowę mogą pojawić się wcześniej. Uruchomienie pierwszych usług na bazie systemu Galileo przewidziane jest pod koniec 2016 r. Natomiast pełne wdrożenie systemu zaplanowano na 2020 r.

W pracach nad wdrożeniem europejskiego systemu Galileo uczestniczy Ministerstwo Cyfryzacji - systemy nawigacyjne jako część telekomunikacji znajdują się w kompetencji MC. W zakresie budowy Galileo, Ministerstwo prowadzi bieżącą współpracę międzynarodową z Komisją Europejską, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Europejską Agencją GNSS (GSA) w Pradze.

Program jest realizowany przez Unię Europejską oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Pierwsze fazy budowy systemu, tj., projektowania, rozwoju i walidacji były wspólnie finansowane przez UE i ESA. Natomiast fazy wdrażania i eksploatacji są w pełni finansowane przez UE. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.11.2017 10:09 Joanna Marczak-Redecka
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka
{"register":{"columns":[]}}