W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmawiajmy i edukujmy – wiceminister cyfryzacji we Wrocławiu

10.02.2020

Punktem wyjścia do zapewnienia bezpieczeństwa w wirtualnym świecie jest edukacja, zarówno młodych ludzi, jak i ich rodziców - powiedział w poniedziałek we Wrocławiu wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Sala obrad urzędu wojewódzkiego. Minister Adam Andruszkiewicz przemawia przy mównicy. Wokół zgromadzeni są pozostali uczestnicy spotkania. Wśród nich przedstawiciele władz województwa, policji. Przeważają młodzi ludzie

Poniedziałkowe spotkanie było kolejnym z serii spotkań poświęconych bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników internetu. W stolicy Dolnego Śląska wiceminister cyfryzacji spotkał się z tamtejszą młodzieżą, ale i m.in. przedstawicielami policji, kuratorium i władz województwa.

Współpraca i dialog

- Bezpieczeństwo w sieci to temat ponadpolityczny, dlatego powinniśmy wspólnie szukać odpowiednich rozwiązań w tym zakresie. Zależy nam na współpracy, a przede wszystkim na dialogu, w tym między instytucjami a młodym pokoleniem – powiedział wiceminister Adama Andruszkiewicz.

Wiceszef MC przypomniał o realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowany w jej ramach film „Uważaj, co wrzucasz do sieci”, który przygotowaliśmy wspólnie ze znanym influencerem i YouTuberem – Reżyserem Życia.

- Wrzucając zdjęcia w mediach społecznościowych, pamiętajcie, że mogą one pozostać w sieci raz na zawsze – przypomniał młodym ludziom wiceminister cyfryzacji. – Reagujcie, widząc w internecie hejt i nienawiść. Przemoc w sieci, podobnie jak w realnym świecie, zawsze dotyczy konkretnych osób – dodał.

Pato i fake

Podczas poniedziałkowego spotkania rozmawiano także m.in. o patostreamach i fakenewsach.

Aktualnie, co wynika z wielu badań, niemal 90% nastolatków ma konto na co najmniej jednym portalu społecznościowym. To właśnie młodzi ludzie są szczególnie narażeni na szkodliwe treści w internecie takie, jak: filmy, zdjęcia czy teksty o charakterze pornograficznym lub prezentujące przemoc i okrucieństwo.

- Ogromnym zagrożeniem jest również cyberprzemoc, do której zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie, robienie zdjęć i nagrywanie filmików bez czyjejś zgody, zamieszczanie w sieci materiałów, które kogoś obrażają lub ośmieszają – powiedział wiceminister cyfryzacji. – W takich przypadkach kluczowa jest szybka reakcja, zabezpieczenie dowodów i powiadomienie odpowiednich organów – dodał.

Poniedziałkowe spotkanie odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Poza młodzieżą wzięli w nim udział m.in.: wojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu - Tomasz Trawiński.

Nie zagub dziecka w sieci

Ministerstwo Cyfryzacji od kilku miesięcy prowadzi kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”. Jej celem jest nie tylko ochrona dzieci przed cyberprzemocą, ale i podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym obszarze.

W ramach kampanii, na początku października ubiegłego roku, podpisano Deklarację na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Jej sygnatariuszami zostali m.in. Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych, którzy zobowiązali się do współpracy w tym zakresie.

W ramach kampanii powstają poradniki, artykuły i inne skierowane do rodziców materiały, które tłumaczą jak opiekować się dzieckiem nie tylko offline, ale i online.

Do tej pory opublikowaliśmy cztery poradniki:

  1. „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”
  2. „FOMO i nadużywanie nowych technologii”
  3. „Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!”
  4. „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online”

Wszystkie poradniki można znaleźć i pobrać tutaj: https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania

Więcej informacji o kampanii: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

{"register":{"columns":[]}}