W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Startujemy! Rusza 3.4 PEM

02.03.2021

„Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” - to nowy projekt, który będziemy realizować wspólnie z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym. Nasz główny cel - wyjaśnić Polakom czym jest technologia 5G.

W tle startująca rakieta (na fioletowym tle). Na pierwszym planie tekst: Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju bezpieczeństwa. Startujemy!

Założeniem naszego programu jest szeroko pojęta edukacja społeczna na temat nowoczesnych technologii mobilnych. 24 lutego podpisaliśmy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa umowę na dofinansowanie projektu (w ramach działania 3.4 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa). Projekt potrwa do listopada 2023 r.

Co chcemy robić?

Jeszcze przed wakacjami chcemy wystartować z pierwszą turą szkoleń dedykowanych samorządowcom. Obejmą głównie kwestie dotyczące procesu inwestycyjnego stacji bazowych, ale także kompetencji miękkich, które przydadzą się w toku rozmów z mieszkańcami.

Kolejną grupą, którą chcemy objąć edukacją są dziennikarze mediów lokalnych, ale i ogólnopolskich. Mamy świadomość tego, jak trudną materią jest telekomunikacja i zagadnienia dotyczące pola elektromagnetycznego.

Projekt zakłada także przygotowanie podręcznika wspomagającego naukę fizyki w szkołach podstawowych po to, by już najmłodsi wiedzieli jak działa sieć telefonii komórkowej i co z tego wynika.

Przede wszystkim będziemy się koncentrować na przybliżeniu Polakom zagadnień związanych z technologią mobilną piątej generacji, zwanej potocznie technologią 5G. W mediach pojawia się wiele półprawd i jeszcze więcej fake newsów na temat szkodliwości 5G dla ludzi i środowiska. Wielu samozwańczych „ekspertów” demonizuje tę technologię i wzywa do szerokiego oporu społecznego przed jej wprowadzeniem. Stąd stale rosnący sceptycyzm i nieuzasadnione obawy Polek i Polaków w kontekście rozwoju infrastruktury sieci komórkowych. Doskonale widać to w wynikach badań prowadzonych przez międzynarodowe instytuty.

W czym problem?

Firma konsultingowa Deloitte wykonała analizę opinii społecznej na temat obaw przed wprowadzeniem 5G. Niestety, według przeprowadzonego badania, wśród krajów rozwiniętych Polacy plasują się w czołówce sceptyków. Aż 11% z nas zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że technologia 5G niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Natomiast około 14% uważa, że te kwestie są ze sobą powiązane. Optymizmem napawa jednak fakt, że 20% społeczeństwa nie zgadza się z takim stwierdzeniem, a około 17% nie zgadza się zdecydowanie. Około 24% Polaków nie ma na ten temat zdania.

Wyzwanie!

Mimo, iż sceptycy są w mniejszości, badania pokazują jak wielka praca stoi przed instytucjami odpowiedzialnymi za rozwój tych technologii, jak również dostawcami usług opartych o komunikację bezprzewodową.

Jedynym sposobem na walkę z dezinformacją jest informacja. I na tym będziemy się koncentrować.

Chcemy w łatwy i przystępny sposób przedstawić Polakom to, jak funkcjonują nowe technologie mobilne. Rozwiać ich obawy na temat rzekomej szkodliwości 5G i pokazać, że nie mamy się czego obawiać.

Polacy bardzo aktywnie szukają w internecie informacji na temat 5G. Pokazuje to badanie Prolifics Group. Niestety, również w tym zestawieniu plasujemy się w światowej czołówce sceptyków. Co miesiąc Polacy wpisują około 20 tysięcy zapytań o szkodliwe działanie 5G, co daje nam piąte miejsce w zestawieniu. Wyprzedzają nas tylko USA, Wielka Brytania, Australia i Kanada.

Ale… chcemy wiedzieć

Co pokazują statystyki związane z wyszukiwaniem ogólnych informacji na temat 5G? Tutaj zapracowaliśmy na srebro z ponad 130 tysiącami rekordów miesięcznie. Przed nami znajdują się jedynie Stany Zjednoczone, których mieszkańcy pytają o nową technologię 314 tysięcy razy w ciągu miesiąca.

To dowód na to, że nasze społeczeństwo jest bardzo zainteresowane tym zagadnieniem.

Dlatego rzucamy rękawicę środowiskom propagującym dezinformację. Będziemy serwować fakty w łatwy i przystępnym sposób, okraszając je badaniami naukowymi i opiniami najlepszych ekspertów. W trakcie wielu inicjatyw, które zaplanowaliśmy na najbliższe trzy lata, postaramy się przeciągnąć sceptyków - przynajmniej tych umiarkowanych - na naszą stronę. Pomożemy również zdecydować się tym dotychczas niezdecydowanym. Natomiast entuzjastom technologii mobilnych zapewnimy sporą dawkę informacji i nowinek. Bądźcie z nami!

Obserwujcie nas w mediach społecznościowych IŁ – PIB oraz Cyfryzacji KPRM!

O projekcie

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.

{"register":{"columns":[]}}