W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Systemowe kształcenie specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej

28.05.2025

Logotypy związane z finansowaniem projektu - Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, flagi Polski i Unii Europejskiej oraz napisy Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolita Polska i Dofinansowane przez Unię Europejską

Główne produkty projektu

Liczba osób, które zostaną objęte kształceniem w zakresie dostępności cyfrowej: 2 200.

Liczba osób, które uzyskają kwalifikacje zawodowe z zakresu dostępności cyfrowej: 1 760.

Grupy docelowe

Projekt kierujemy do 2200 osób dorosłych (w tym minimum 1320 kobiet), z których:
•    pracownicy podmiotów publicznych — to ok. 50% uczestników,
•    przedstawiciele NGO oraz przedstawiciele partnerów społecznych — to ok.18% uczestników,
•    absolwenci szkół ponadpodstawowych — to ok. 32% uczestników, 
zainteresowanych rozwojem zawodowym w kierunku specjalisty/specjalistki ds. dostępności cyfrowej i uzyskaniem kwalifikacji wolnorynkowych (zgodnie z ZSK) związanych z dostępnością cyfrową.

Cel lub cele projektu

Celem tego projektu jest zwiększenie liczby wykształconych specjalistek i specjalistów ds. dostępności cyfrowej.  Długofalowe efekty realizacji projektu przyczynią się do zwiększenia dostępności cyfrowej zasobów i treści internetowych, a więc zwiększą możliwości korzystania z nich przez wszystkie grupy użytkowników.

Rezultaty i korzyści projektu

Uczestnicy projektu nauczą się m.in.:

    • tworzyć i dostosowywać strony internetowe lub aplikacje mobilne zgodnie ze standardem dostępności WCAG,
    • audytować strony internetowe zgodnie ze standardem dostępności WCAG,
    • organizować i koordynować pracę użytkowników-testerów z niepełnosprawnościami w ramach badania dostępności i użyteczności stron internetowych, aplikacji mobilnych, dokumentów cyfrowych,
    • audytować dokumenty cyfrowe w oparciu o standard WCAG.

W wyniku realizacji projektu zostaną podniesione kompetencje uczestników i uczestniczek w obszarze dostępności cyfrowej. Na zakończenie cyklu szkolenia, uczestniczki i uczestnicy przystąpią do walidacji nabytych efektów uczenia się, w celu uzyskania kwalifikacji rynkowych w obszarze dostępności cyfrowej. A zatem, efektem realizacji projektu będzie zwiększenie liczby wykształconych specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej. Wpłynie to bezpośrednio na większą dostępność na rynku takich osób. Efektem pośrednim projektu będzie większa dostępność cyfrowa stron internetowych i aplikacji mobilnych – jeden z priorytetów programu rządowego „Dostępność Plus”.

Wartość projektu

58 259 564,00 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich

Projekt realizujemy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus:

wkład z Funduszy Europejskich — 48 075 792,21 zł.

#FunduszeEuropejskie