W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#szczepimysię i walczymy z hejtem w sieci

04.08.2021

- Nie bądźmy obojętni, kiedy w internecie widzimy akty agresji. Nie ulegajmy internetowym emocjom. Szczepienia są ważne. Warto zaufać ekspertom i lekarzom – powiedział minister Adam Andruszkiewicz na środowej konferencji z udziałem ministra zdrowia.

Minister Adam Andruszkiewicz w trakcie konferencji prasowej. Przed nim mikrofony dziennikarzy, z tyłu widoczny m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ostatnie dni i tygodnie to czas wzmożonej aktywności środowisk antyszczepionkowców. Przeciwnicy szczepień przeciw COVID-19 nie ograniczają się już tylko do ataków w sieci, atakują również fizycznie – m.in. personel medyczny. O sposobach zapobiegania aktom przemocy zarówno online, jak i offline w środę w Białymstoku mówili minister zdrowia Adam Niedzielski i Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Antyhejt

- Jeśli chodzi o ostatnie ataki antyszczepionkowców nie można tego nazwać inaczej niż terrorem, bo celem jest też zastraszenie tej części społeczeństwa, która myśli rozumem, kieruje się wynikami badań – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Przekroczyliśmy pewną fundamentalną granicę, gdzie działalność tych środowisk jest już zagrożeniem dla polskiej państwowości - dodał.

Jak zapewnili ministrowie - zostały już podjęte odpowiednie kroki, aby walczyć z działaniami antyszczepionkowców, także w internecie.

- Monitorujemy sieć pod kątem agresji słownej i zachęcania do aktów przemocy wobec pracowników koordynujących w Polsce akcję szczepień. Robią to także odpowiednie służby. Pamiętajmy, że nikt w sieci nie jest anonimowy – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. – Apeluję, wspierajmy personel medyczny. Nie bądźmy obojętni, gdy widzimy akty agresji lub hejt wobec nich. Nie ulegajmy internetowym emocjom. Szczepienia są ważne, przyczyniają się do ratowania milionów Polaków. Warto zaufać ekspertom i lekarzom – dodał.

Stop dezinformacji

Akty przemocy fizycznej i internetowej to nie wszystko. Jest jeszcze dezinformacja, czyli rozpowszechnianie w sieci nieprawdziwych informacji na temat szczepień. Takie działania również nie zostają bez odpowiedzi.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów jest aktywna w mediach społecznościowych – monitoruje je i  reaguje na treści związane ze szczepionkami. Powstał specjalny zespół zajmujący się tym zagadnieniem. Za pomocą profili @SzczepimySię na Facebooku i Twitterze obsłużył już 21 tysięcy wątków o treści dezinformacyjnej, związanych ze szczepieniami. 

Zespół reaguje na wszystkie zasięgowe treści odpowiadając na nie treściami konsultowanymi z ekspertami medycznymi. Dzięki temu powstała baza wiedzy, dzięki której sprawnie może reagować na pojawiające się treści dezinformujące.

Dodatkowym narzędziem wsparcia dla monitoringu jest serwis https://www.gov.pl/szczepimysie/zglos-fake-news, do którego trafiają treści zgłaszane przez internautów. KPRM otrzymał do tej pory prawie 30 tysięcy zgłoszeń.

- Dodatkowo, od początku wybuchu pandemii - wcześniej jako Ministerstwo Cyfryzacji, a obecnie jako Cyfryzacja KPRM - byliśmy w kontakcie z przedstawicielami platform społecznościowych, czego efektem była m.in. publikacja i promocja na tych platformach rzetelnych źródeł wiedzy o pandemii, w tym portali informacyjnych rządu. Publikacje pojawiły się na Facebooku, Twitterze, jak i w wyszukiwarce Google – mówi minister Adam Andruszkiewicz. - W ramach swoich kompetencji wspieramy inne instytucje w walce z dezinformacją. Przykładem takich działań była organizacja i koordynacja spotkań m.in. z przedstawicielami sektora cyfrowego. Prowadzimy stały dialog z partnerami z tego sektora, którego efektem mogą być kolejne działania, zgodne z potrzebami sytuacji wokół pandemii COVID-19 - dodaje.

Skoordynowane działania

Departament Cyberbezpieczeństwa KPRM prowadzi bazę wiedzy, gdzie publikowane są artykuły i materiały edukacyjne z obszaru cyberbezpieczeństwa dedykowane wszystkim użytkownikom internetu, także dotyczące dezinformacji, w tym informacje o ostrzeżeniach CSIRT NASK na temat oszustw internetowych związanych z pandemią COVID-19 i szczepieniami.

Warto dodać, że problematyka dezinformacji - niezależnie od obszaru, którego dotyczy - wymaga odpowiednich narzędzi oraz ram prawnych.

W stanowisku polskiego rządu do unijnego rozporządzenia Akt o usługach cyfrowych (DSA) postulujemy, aby duże platformy internetowe podjęły większy wysiłek na rzecz zwalczania szkodliwych treści, w tym dezinformacji. Chcemy, aby Komisja Europejska była skuteczniejsza i miała większą rolę w wypracowywaniu z platformami internetowymi konkretnych rozwiązań w postaci kodeksów postępowania odnoszących się m.in. do zwalczania treści szkodliwych online. Wdrażanie kodeksów powinno podlegać nadzorowi publicznemu oraz konsultacjom z państwami członkowskimi. Jednocześnie podejmowane działania powinny w należyty sposób gwarantować prawo wolności wypowiedzi i informacji.

Więcej informacji o stanowisku polskiego rządu do DSA – sprawdź.

{"register":{"columns":[]}}