W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztuczna inteligencja w oczach internautów – szansa czy zagrożenie?

09.09.2019

Poprawy komfortu życia, lepszego poziomu cyberbezpieczeństwa, zmniejszenia liczby nieszczęśliwych wypadków w pracy – tego spodziewają się internauci w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). To wnioski z najnowszego badania NASK.

Minister Marek Zagórski rozmawia z dziennikarzami

Zaprezentowany w poniedziałek raport „Sztuczna Inteligencja w społeczeństwie i gospodarce. Analiza wyników ogólnopolskiego badania opinii polskich internautów” został przygotowany przez Dział Badań Rynku i Opinii Thinkstat NASK PIB. W prezentacji wniosków z badania wziął udział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Plan - Polska liderem

- Prowadzimy intensywne działania, aby Polska była jednym z liderów, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jeśli mamy wykorzystać naszą szansę, nastawienie społeczne ma kluczowe znaczenie  – powiedział w trakcie spotkania szef MC.  

Jak dodał, Polska pracuje właśnie nad strategią rozwoju technologii AI. Jest ona oparta na czterech filarach.

Pierwszym z nich jest rozbudowa wiedzy i kompetencji wśród specjalistów (naukowców i przedsiębiorców).

Drugim filarem jest infrastruktura – sieci umożliwiające szybki transfer danych i centra przetwarzania danych o jak największej mocy obliczeniowej.

Trzeci filar stanowi finansowanie badań i wdrożeń.

Jako czwarty filar minister cyfryzacji wymienił prawo, które zadba o to, aby technologie były bezpieczne dla ludzi i godne zaufania.

- Na każde 100 miejsc pracy, jakie znikną na skutek rozwiązań z zakresu AI powstanie 130 nowych. Powinniśmy się koncentrować na tym, by te nowe miejsca powstały w Polsce. Dzięki temu nasz kraj będzie mógł stać się kreatorem, a nie tylko konsumentem nowoczesnych rozwiązań – dodał minister Marek Zagórski.

Szef MC podkreślił też konieczność edukacji i budowania świadomości społecznej w związku z technologiami opartymi na AI.

Sztuczna inteligencja, czyli?

Termin „sztuczna inteligencja” (SI/z ang. AI) powstał w latach 50. ubiegłego wieku i od tamtego czasu jest przedmiotem gorących dyskusji wśród badaczy i profesjonalistów. Obecnie jako SI rozumie się zaprojektowane przez człowieka skomplikowane systemy, które są w stanie działać bez ludzkiego nadzoru.

Sztuczna inteligencja wkroczyła już do wielu dziedzin, m.in. do komunikacji, marketingu, informatyki czy wojskowości. Zdaniem ekspertów w niedługim czasie może znaleźć zastosowanie w takich branżach, jak medycyna, energetyka, rozrywka, transport, edukacja, cyberbezpieczeństwo, usługi eksperckie czy rolnictwo.

Zdecydowana większość (89,2%) badanych przez NASK internautów zetknęła się z tym terminem. Jedynie 4,1% respondentów odpowiedziało, że nie miało styczności z takim pojęciem.

Świadomość codziennej styczności ze sztuczną inteligencją ma coraz więcej internautów. Już ponad połowa respondentów (52,3%) uważa, że sztuczna inteligencja ma wpływ na ich codzienne życie. Jednoznacznie nie może stwierdzić tego 15,2% badanych, a prawie co czwarty respondent uważa, że AI nie ma wpływu na ich życie. Pytani o to, w jakich obszarach technologia ma wpływ na ich życie, respondenci wskazują na obszary takie jak: rozrywka i gry (40,6%), transport, motoryzacja, komunikacja publiczna (37,9%) oraz media internetowe (37,7%).

Badani przez NASK internauci określili też priorytetowe - ich zdaniem - zadania, do których należałoby zaprząc nową technologię.

Wśród najczęściej wymienianych były:

  • zastąpienie najcięższych i najbardziej niebezpiecznych prac, wykonywanych przez człowieka (63,1%),
  • wspomaganie pracy wykonywanej przez człowieka (59,1%),
  • większa oszczędność w gospodarowaniu energią i zasobami naturalnymi (39,7%).

Prawdziwe korzyści

Upowszechnianie się technologii opartych na sztucznej inteligencji może nieść za sobą wiele korzyści.

Respondenci wskazywali na:

  • poprawę komfortu życia (34%),
  • wzrost poziomu ochrony przed cyberatakami (33%),
  • zmniejszenie liczby nieszczęśliwych wypadków w pracy (32,7%),
  • produkty i/lub usługi będą bardziej dostosowane do potrzeb klientów (30,3%).

Zbadani internauci mają też swoje obawy związane z AI. 60,5% twierdzi, że prywatność obywateli będzie narażona na ciągłe śledzenie. 37,7% wyraża obawę, że wzrośnie ryzyko cyberataków, a 22,4 % - że będzie mniej atrakcyjnych miejsc pracy.

- Najnowszy raport NASK prezentuje wiedzę oraz informacje, które posiada społeczeństwo o wymiarze funkcjonowania sztucznej inteligencji w Polsce. AI to prężnie rozwijająca się dziedzina technologiczna, która coraz częściej wkracza do naszej świadomości i codziennego życia. Dzięki sztucznej inteligencji w niedługim czasie możemy spodziewać się rozwoju wielu branż, zmagających się z napływem dużych ilości danych, w obecnych warunkach trudnych do przeanalizowania. Diagnostyka obrazowa, analizowanie fotografii satelitarnych – to tylko kilka z przykładów zastosowań AI, które już teraz mają miejsce – podkreśla Dyrektor NASK Jacek Leśkow.

Więcej informacji na stronie NASK.

{"register":{"columns":[]}}