W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trzy razy więcej otwartych danych w niecałe trzy lata!

30.07.2019

Portal dane.gov.pl.pl bije rekordy popularności – nie tylko wśród odbiorców, ale i instytucji, które coraz chętniej przekazują tam swoje bazy.

Trzy osoby siedzące przy biurkach i pracujące na komputerach.

Dane.gov.pl to źródło bezpłatnych danych do aplikacji, usług i produktów. Portal powstał z myślą o obywatelach zainteresowanych działaniami państwa, a także o firmach, organizacjach pozarządowych i naukowcach. Obecnie można na nim znaleźć wiarygodne i aktualne dane z ponad 100 instytucji.

Trzykrotne wzrosty

- Udostępniamy je za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało już wiele użytecznych aplikacji dla obywateli. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

Portal bije rekordy popularności nie tylko wśród odwiedzających, ale i instytucji, które coraz chętniej przekazują tam swoje bazy.

Od listopada 2016 r. liczba instytucji udostępniających dane na portalu wzrosła z 44 do 122, liczba API tj. kodów źródłowych umożliwiających wzajemną komunikację programów i tym samym tworzenie aplikacji - z 79 do 246, a liczba zestawów danych z 3737 aż do 13017!

Do korzystania ze strony nie jest wymagana rejestracja. Warto jednak założyć konto w serwisie, jeśli chcemy uzyskać dostęp do dodatkowych funkcjonalności, w tym tworzenia własnych zestawień danych i wygodnego śledzenia aktualizacji.

Bierz przykład

Przykłady aplikacji, które powstały na bazie udostępnianych przez nas danych?

Mieszkańcy Trójmiasta znają pewnie ARbus. To aplikacja, która umożliwia sprawdzenie rozkładu jazdy autobusów i tramwajów. Jak to działa? Wystarczy, że pasażer nakieruje obiektyw aparatu swojego telefonu na dowolną tablicę przystankową w Trójmieście (tę z logo autobusu lub tramwaju). Po kilku sekundach na ekranie zobaczy trójwymiarową elektroniczną tablicę z czasami odjazdów, której naprawdę na przystanku nie ma. Warunek? W telefonie musi mieć zainstalowaną aplikacje ARbus.

Inna przydatna aplikacja, to Terminy Leczenia NFZ, która wyszukuje najbliższy wolny termin leczenia w ramach pakietu świadczeń gwarantowanych. Aplikacja korzysta bezpośrednio z bazy kolejkowej i oferuje przeszukiwanie jej pełnego spektrum - pozwala wyszukiwać wolne miejsca i sprawdzić terminy zarówno do lekarzy specjalistów, na zabiegi, badania diagnostyczne, jak i wolne miejsca w oddziałach szpitalnych. Wyszukiwanie terminów to nie wszystko - można bezpośrednio skontaktować się telefonicznie z wybranym szpitalem lub przychodnią oraz sprawdzić, czy dana placówka oferuje parking, windę, czy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Poznaj pozostałe aplikacje oparte na danych na portalu dane.gov.pl  

Nie czekamy, udostępniamy

Jakie dane udostępniamy? Kilka przykładów z ostatnich miesięcy:

  • o pojazdach z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców,
  • Bank Danych Lokalnych - największy w Polsce uporządkowany zbiór informacji o sytuacji społecznej, gospodarczej, demograficznej i stanie środowiska, opisującym jednostki różnych szczebli podziału terytorialnego.
  • o budżetach samorządów - Besti@,
  • o refundacji aptecznej obejmujące liczby opakowań i wartości leków refundowanych przez NFZ oraz terminach leczenia.

Poznaj pozostałe zbiory danych dostępne na portalu dane.gov.pl

Wkrótce otworzymy kolejne bazy z obszaru zdrowia, turystyki, finansów i statystyki.

Interesuje Cię, jakie dane zostaną otwarte w najbliższym półroczu? Zobacz najnowszy harmonogram otwierania danych publicznych. Znajdziesz tam propozycje otwarcia nowych danych oraz podniesienia otwartości danych już dostępnych na portalu dane.gov.pl.     

* Portal Dane.gov.pl powstał w ramach Programu Otwierania Danych Publicznych. Jego celem jest poprawa jakości i zwiększenie dostępu do danych publicznych. Więcej informacji znajdziecie w najnowszym Raporcie dotyczącym rezultatów wdrażania Programu Otwierania Danych Publicznych, przygotowanym przez MC we współpracy z pełnomocnikami ds. otwartości danych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}