W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Bukareszcie o Partnerstwie Wschodnim i Przyszłości Jednolitego Rynku Cyfrowego

01.03.2019

28 lutego i 1 marca w Bukareszcie odbyły się dwa spotkania ministerialne, istotne z punktu widzenia gospodarki cyfrowej w Europie. Uczestniczyła w nich Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Grupa kilkudziesięciu osób stojąca na schodach w trzech rzędach.

28 lutego br., w Bukareszcie odbyło się III spotkanie ministrów UE i Partnerstwa Wschodniego ds. gospodarki cyfrowej. Wydarzenie przypadło w 10-m roku istnienia inicjatywy Partnerstwa Wschodniego i wpisało się w szerszą dyskusję nad jej programem po 2020 r. Podczas spotkania ministrowie przyjęli deklarację wyrażającą intencję wspierania rozwoju gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego w państwach Partnerstwa Wschodniego, zgodnie z normami Unii Europejskiej. Ministrowie potwierdzili w niej również swoje zobowiązanie do podpisania do 2020 r. Regionalnej Umowy Roamingowej pomiędzy UE a państwami Partnerstwa Wschodniego w celu obniżenia taryf roamingowych we wzajemnych relacjach.

Deklaracja zachęca również państwa Partnerstwa Wschodniego do koordynacji pasm widma radiowego, w tym 694-790 MHz ("pasmo 700 MHz") i 3,5 GHz, aby umożliwić wdrożenie w technologii 5G w tych państwach.

W imieniu polskiego rządu udział w spotkaniu wzięła Wanda Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, która poparła cele ww. deklaracji oraz ponowiła poparcie Polski dla inicjatywy. Minister Buk w imieniu Polski podkreśliła, że skuteczna cyfryzacja naszych wschodnich partnerów przyczyni się do ich szybkiej integracji cyfrowej z UE.

Dzień później (1 marca br.), w Bukareszcie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów UE ds. telekomunikacji.

Podczas posiedzenia ministrów UE ds. cyfrowych zorganizowano dwie sesje tematyczne. Poranna była poświęcona przyszłości UE w zakresie cyfryzacji oraz strategii jednolitego rynku cyfrowego po 2020 r. Sesja popołudniowa dotyczyła sztucznej inteligencji.

Podczas dyskusji przedstawicielka Polski, minister Wanda Buk podkreśliła, że dokończenie budowy jednolitego rynku cyfrowego jest priorytetem dla Polski, ponieważ jego mniejsza fragmentacja oznacza większą zdolność do innowacji, wyższy poziom bezpieczeństwa a w konwekwencji- lepszą jakość życia. Wskazała też kluczowe dla Polski cztery obszary priorytetowe dla przyszłości jednolitego rynku cyfrowego:

  1. Gospodarka oparta na danych
  2. E - umiejętności (Umiejętności cyfrowe)
  3. Platformy internetowe
  4. Finansowanie rozwoju cyfrowego

Podczas drugiej dyskusji minister Buk zwróciła uwagę na to, że dane są paliwem sztucznej inteligencji. Dlatego powinniśmy podjąć skoordynowane starania, aby zapewnić dostęp do otwartych, wysokiej jakości i interoperacyjnych danych w całej UE. Polska podzieliła w tym zakresie stanowisko Komisji Europejskiej, która wzywa do stworzenia wspólnej europejskiej przestrzeni danych i uruchomienia centrum wsparcia dla udostępniania danych. Stworzenie ekosystemów, w których surowe dane mogą swobodnie przepływać, jest zdecydowanie najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie korzyści, które niesie sztuczna inteligencja;

Minister Buk zapewniła także, że UE ma szansę stać się globalnym liderem najnowocześniejszej, bezpiecznej a przede wszystkim- najbardziej etycznej technologii sztucznej inteligencji. Wiarygodna sztuczna inteligencja powinna być znakiem towarowym UE i odróżniać ją od innych, analogicznych systemów. Na najbliższe lata celem UE powinno być zatem rozwijanie systemów opartych o sztuczną inteligencję, które będą stanowią źródło zaufania dla obywateli i przedsiębiorców.

Wydarzenie odbyło się w ramach prezydencji Rumunii w Radzie Unii Europejskiej, która trwa od początku roku do 30 czerwca.

Materiały

Third Eastern Partnership Ministerial Meeting on the Digital Economy - DECLARATION
Declaration​_-​_version​_25​_02​_2019​_CLEAN.pdf 0.53MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
01.03.2019 17:58 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
01.03.2019 17:58 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}