W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Tarnowie otwarto Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii

15.03.2023

15 marca otwarto drugą w Polsce Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). Założeniem projektu jest wsparcie nauczycieli i edukatorów w budowaniu nowoczesnego modelu nauczania – laboratoria mają rozwinąć efektywną edukację w obszarze kompetencji cyfrowych. „Cieszę się, że takie miejsca powstają także poza dużymi ośrodkami miejskimi, dają równe szanse młodzieży. Jestem pewien, że efekty tych działań zobaczymy już wkrótce" – podkreślił Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PAKT Tarnów

Szkolenia i warsztaty dla uczniów i nauczycieli

Laboratoria PAKT zostały zbudowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich. Zajęcia prowadzone są w oparciu o interdyscyplinarną pracę problemową i projektową z wykorzystaniem metody STEAM – model uczenia się, który wykorzystuje technologię, inżynierię, sztukę i matematykę, aby rozwinąć u uczniów krytyczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej i zaangażowanie.

Pierwsza pracownia działa od połowy grudnia ub. r. w Łodzi i cieszy się dużym zainteresowaniem. PAKT wyposażył nauczycieli w nowoczesne narzędzia edukacyjne, ułatwia i uatrakcyjnia ich pracę z uczniami. Jest też realnym wsparciem w procesie efektywnego korzystania z potencjału technologii cyfrowych, praktycznego rozumienia nowych technologii i w efekcie rozwoju kompetencji przyszłości. Dla uczniów to również niezwykła edukacyjna przygoda – dostosowana do ich możliwości i wiedzy” – zaznaczył minister Cieszyński.

Każdy znajdzie coś dla siebie!

Projekt przewiduje organizację warsztatów i szkoleń, m.in.:

  • warsztaty stacjonarne, które odbywają się w godzinach przedpołudniowych odpowiednio:

 - uczniowie klas 1-3, 4-6, 7-8,

 - uczniowie szkół ponadpodstawowych.

  • warsztaty mobilne dla szkół, organizowane w dowolnej miejscowości w województwie, w którym działa PAKT,
  • warsztaty popołudniowe dla dzieci i młodzieży oraz rodziców z dziećmi, które obejmują różne obszary tematyczne, dostosowane do konkretnej grupy odbiorców,
  • popołudniowe warsztaty metodyczne dla nauczycieli organizowane raz w miesiącu w pracowni –  są poświęcone są tematyce STEAM, tworzeniu zadań problemowych i mini projektów edukacyjnych.

„Naszym zadaniem, jako Państwa, jest wsparcie projektów, które tworzą inspirującą i nowoczesną przestrzeń do edukacji dzieci i młodzieży. Wdrażając nowoczesne modele edukacji pomagamy rozwijać się młodym talentom. Ci młodzi ludzie za kilka/kilkanaście lat wejdą na rynek pracy. I będzie on od nich wymagał szerokich kompetencji cyfrowych, które już dziś są pożądane w różnych zawodach, nie tylko wśród specjalistów z branży" – podsumował Janusz Cieszyński. 

Poprzez projekt PAKT pokażemy benefity wynikające z cyfryzacji dla polskiej nauki i edukacji. Chcemy zainspirować też środowisko do wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

W ramach projektu zostaną otwarte 4 pracownie: w Łodzi, Tarnowie, Olsztynie i Wrocławiu. Ministrowi Cieszyńskiemu towarzyszył dziś Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii – PAKT to projekt  finansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którego celem jest stworzenie przestrzeni do rozwoju kompetencji przyszłości wśród dzieci i dorosłych. W grudniu ubiegłego roku w Łodzi została otwarta pierwsza taka pracownia. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}