W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty ITU “5G, EMF and Health”

06.12.2017

Międzynarodowe warsztaty ITU w Centrum Nauki Kopernik

5 grudnia br. w Centrum Nauki Kopernik, odbyły się warsztaty sektora ITU-T współorganizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji pod nazwą „5G, EMF and Health”. Polska po raz pierwszy była gospodarzem tego typu wydarzenia. Było ono doskonałą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy różnymi środowiskami.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP), a także globalnych operatorów i dostawców sprzętu.

Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji, otwierając warsztaty podkreślił, że w kontekście nadchodzących zmian związanych z siecią 5G ważne jest odpowiednie odniesienie do emisji pola elektromagnetycznego. Dzięki temu możliwe będzie efektywne wdrożenie nowych technologii. Z kolei Chaesub Lee, Dyrektor Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego Sektora Normalizacji Telekomunikacji, zaznaczył, że ITU podejmuje szereg działań, mających na celu wypracowanie odpowiednich standardów w zakresie emisji pola elektromagnetycznego i jednocześnie będzie dążyć do zapewnienia jego harmonizacji.

Przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych pośrednio i bezpośrednio w rozwój sieci 5G wystąpiło z prezentacjami, inicjując dyskusję nad możliwościami rozwoju sieci 5G w kontekście przyjętych – na poziomie międzynarodowym - limitów emisji pola elektromagnetycznego. Sieć 5G w ciągu najbliższych kilku lat diametralnie zmieni sposób komunikacji pomiędzy ludźmi i maszynami. Budowa gęstej siatki nadajników, wykorzystujących dedykowane częstotliwości na potrzeby niezawodnej komunikacji, jest natomiast jednym z wymogów powstania nowoczesnej sieci piątej generacji, która w przeciwieństwie do sieci 3G i 4G powstaje globalnie, niemal w tym samym czasie. Zgodzono się, że będzie to wymagało ze strony administracji krajowych dokonania odpowiednich dostosowań, nie tylko w zakresie częstotliwości radiowych, wykorzystywanych na potrzeby sieci, ale także w zakresie norm, limitów dotyczących pola elektromagnetycznego. W konkluzjach stwierdzono, że w związku z rozwojem systemów opartych o sieć 5G konieczne jest rozpoczęcie szerokiej dyskusji nad zapewnieniem odpowiedniej harmonizacji emisji pola elektromagnetycznego na poziomie globalnym.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.12.2017 13:12 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
08.12.2017 13:17 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}