W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty o finansowaniu rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce

27.02.2025

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się warsztaty dotyczące finansowania sztucznej inteligencji. Uczestnicy, w tym przedstawiciele administracji i instytucji publicznych, omawiali dostępne instrumenty wsparcia AI w nauce, biznesie i administracji publicznej. Spotkanie stanowiło ważny krok w kierunku dalszego rozwoju bezpiecznej i etycznej sztucznej inteligencji w kraju.

Warsztaty AI

Przyszłość sztucznej inteligencji w Polsce

Warsztaty zorganizowane 27 lutego 2025 roku w Ministerstwie Cyfryzacji poświęcone były źródłom finansowania sztucznej inteligencji w Polsce. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli instytucji zaangażowanych w rozwój AI, w tym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. 

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele zaangażowani w powoływaną obecnie Radę Funduszu Sztucznej Inteligencji, a także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Główne tematy dyskusji

Podczas warsztatów omawiano dostępne formy wsparcia sztucznej inteligencji w różnych sektorach – od nauki, przez biznes, po administrację publiczną. Dyskutowano także o sposobach finansowania i rozwoju AI w Polsce, z naciskiem na zapewnienie bezpieczeństwa i etyczności tych technologii. Celem spotkania było wypracowanie kierunków dalszego rozwoju sztucznej inteligencji, która stanowi kluczowy element innowacji i wzrostu gospodarczego w Polsce i Europie. 

Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji

W kontekście tych działań, 15 listopada 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki oraz Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały list intencyjny na rzecz utworzenia Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji. Celem Rady będzie wspieranie rozwoju AI poprzez opracowanie kierunków wsparcia, monitorowanie rynku oraz opiniowanie projektów i inicjatyw związanych z polityką AI w Polsce. Zgodnie z założeniem, podpisanie Porozumienia o współpracy w ramach Rady Funduszu AI zaplanowane jest na 31 marca 2025 roku. 

Pierwszym z zadań Rady Funduszu AI będzie dokonanie przeglądu aktualnie funkcjonujących programów, instrumentów i innych form finansowania rozwoju sztucznej inteligencji, aby skutecznie wspierać dalszy rozwój tej technologii w Polsce. 

{"register":{"columns":[]}}