W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualny Sekretariat ds. Projektów Cyfrowych V4 – czas na Węgry!

01.07.2021

Węgry 1 lipca przejęły od Polski przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej i tym samym stanęły za sterami Wirtualnego Sekretariatu ds. Projektów Cyfrowych V4, który został powołany podczas polskiej prezydencji w Grupie.

Kolorowa grafika wektorowa - jasno niebiesko tło, z prawej strony graf przedstawiający relacje, przepływy cyfrowe. Z lewej strony - logo polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.

Cyfrowa współpraca

Powołanie Wirtualnego Sekretariatu ds. Projektów Cyfrowych państw Grupy Wyszehradzkiej (ang. Virtual Office for V4 Digital Projects) to polska inicjatywa w ramach naszego przewodnictwa w V4. Została zasygnalizowana w lutym tego roku w podpisanej przez premierów Grupy Wyszehradzkiej deklaracji o wzajemnej współpracy przy projektach cyfrowych, tzw. Deklaracji Cyfrowej

Pierwsze spotkanie Sekretariatu odbyło się 26 maja 2021 r. Miało na celu zidentyfikowanie obszarów współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej i możliwości uruchomienia regionalnych projektów służących przyspieszeniu procesów transformacji cyfrowej państw V4.

Spotkaniu przewodniczył pomysłodawca inicjatywy – Krzysztof Szubert, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i krajowy koordynator wspólnych projektów cyfrowych V4 z ramienia Polski. Sprawdź szczegóły.

Czas na Węgry

Teraz pod wodzą prezydencji węgierskiej przyjdzie czas na wybór konkretnych projektów, które przyspieszą proces transformacji cyfrowej państw Grupy Wyszehradzkiej poprzez tworzenie nowych produktów, modeli biznesowych, inwestycji lub badań naukowych.

Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej jest pełnione na zasadzie rotacji i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich. Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. prezydencję w Grupie sprawowała Polska. Węgry będą kierowały pracami Grupy do 30 czerwca 2022 roku.

{"register":{"columns":[]}}