W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowych i… cyberbezpiecznych Świąt!

02.04.2021

W tę Wielkanoc - #zostańwdomu. Z bliskimi możemy spotkać się dzięki internetowi. To łatwiejsze niż się wydaje, a co najważniejsze – bezpieczne.

Uśmiechnięte mama i córka podczas wideorozmowy prze laptopa, pokazują kolorowe pisanki. Wokół nich wielkanocne ozdoby.

W dzisiejszym świecie odległość, jaka dzieli nas od rodziny i bliskich, to żadna przeszkoda, bo… istnieje internet! Do korzystania z kontaktu online przekonujemy także seniorów.

Internetowe okno na świat

Święta to taki czas, w którym szczególnie chcemy być z tymi, na których nam zależy. Wszyscy tęsknimy za czasem, w którym nasi bliscy są przy nas zawsze, kiedy ich potrzebujemy. Tegoroczna Wielkanoc to kolejne święta, kiedy z uwagi na pandemię powinniśmy ograniczyć spotkania z innymi. Nie oznacza to, że powinniśmy spędzić je samotnie. Internet to okno na świat, dzięki któremu w kilka chwil możemy być blisko tych, których kochamy.

Drogi Seniorze, może właśnie w tę Wielkanoc, odważysz się usiąść do komputera i spróbujesz skorzystać z mocy sieci? To nic trudnego!

Powiedzmy sobie szczerze - rozmowa telefoniczna to czasem za mało. Będąc daleko od najbliższych wciąż mamy potrzebę spojrzeć im w oczy, czy zobaczyć jak się uśmiechają. W takich wypadkach warto skorzystać z wideorozmowy, czyli internetowej konwersacji z dźwiękiem i obrazem. To prostsze niż myślisz! Do takiego rozwiązania zachęca ambasadorka naszej kampanii „e-Polak potrafi!” – Marta Manowska. Obejrzyj jej film i zobacz, jak to może wyglądać.

Wideo

Blisko bliskich

Sofa lub ulubiony fotel - wideorozowa nie wymaga sztywnego siedzenia przy biurku. Najważniejsze żeby w miejscu, w którym jesteś, był internet. Aby skontaktować się z rodziną lub przyjaciółmi wystarczy, że włączysz komputer i uruchomisz jedną z platform do rozmów internetowych, które można bezpłatnie pobrać z sieci lub które są częścią popularnych portali społecznościowych.

Później już tylko trzeba wyszukasz osobę, z którą chcesz się połączyć i już możecie swobodnie rozmawiać! Czy wiesz, że w ten sposób, w tym samym momencie, możesz skontaktować się z całą grupą przyjaciół?

Internet to moc możliwości, a to właśnie jedna z nich! Jeśli masz jakiekolwiek problemy lub wątpliwości – zadzwoń do dzieci lub wnuków. Na pewno pomogą.

Seniorze, nie bój się internetu!

Wideo

Bezpieczne rady

Na koniec kilka porad o bezpieczeństwie. Przestrzegaj ich, a korzystanie z sieci będzie dla Ciebie tylko przyjemnością:

  • Logując się na do platformy umożliwiającej wideorozmowy - nie podawaj swoich danych wrażliwych. Zwykle wystarczy login, czyli Twoja internetowa nazwa. W żadnym wypadku nie wpisuj swojego numeru PESEL. Jeśli platforma tego wymaga – zrezygnuj z korzystania z niej.
  • Rozmawiać przez internet można nie tylko ze znajomymi. Poznając się z nowymi użytkownikami sieci warto jednak zachować czujność – nieuczciwych osób niestety nie brakuje.
  • Nie klikaj w linki przesyłane za pomocą komunikatorów bez wcześniejszego upewnienia się, że to rzeczywiście Twój znajomy je wysłał. Czasem wirusy, które atakują komputery same je wysyłają, by zainfekować także Twój komputer. W sieci - tak jak na drodze - obowiązuje zasada ograniczonego zaufania!

- Internet jest narzędziem niejako skrojonym na potrzeby osób dojrzałych. Nie tylko pozwala na lepszą komunikację z bliskimi, czy znajomymi, ale pozwala także na realizację tych wszystkich czynności, na które czasami po prostu brakuje siły. Jest oknem na świat – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdrowych i (cyber)bezpiecznych Świąt Wielkiej Nocy!

Wideo