W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zero na koncie? Oby tak dalej!

07.11.2019

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy? Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

Zszokowany mężczyzna zakrywający dłonią jedno oko.

Konto punktów karnych to chyba jedyny rachunek, na którym lepiej mieć mniej niż więcej, a najlepiej - nic. Kiedy ostatni raz sprawdzaliście na nim swoje saldo? Nie, nie musicie jechać na komisariat, by to zrobić – skorzystajcie z naszej e-usługi.

24 i basta!

Obecny limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców to 24. Ci z mniejszym doświadczeniem, czyli cieszący się prawem jazdy mniej niż rok, maksymalnie mogą zarobić 20. Dlatego przede wszystkim warto jeździć ostrożnie, a jeśli zdarzyło nam się wykroczenie – jeździć jeszcze ostrożniej. To co w tej sytuacji możemy zrobić szybko – to sprawdzić, czy na pewno nie mamy nic na sumieniu.

- Tylko w tym roku, od początku stycznia do końca października, Polacy sprawdzili online swoje punkty karne ponad 454 tysięcy razy. Dla porównania – przez cały ubiegły rok – niemal 362 tysiące razy. To kolejny dowód na to, że coraz chętniej korzystamy z e-administracji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kiedy najczęściej korzystamy z tej możliwości? Luty, maj, październik – to miesiące, w których polscy kierowcy najczęściej sprawdzali swoje konta. W lutym zrobili to 69 615 razy, w maju – 49 124, a w październiku – 48 328.

Szybko i bezpiecznie

A czego potrzeba, by to zrobić? Profilu zaufanego.

Jeśli jeszcze go nie masz, załóż na www.pz.gov.pl! Warto!

- To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów mamy na koncie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ta zasada działa też w drugą stronę - możesz sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możesz dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

Zbliżamy się do celu. Za chwilę wszystko będzie jasne. Oto najkrótsza droga do sprawdzenia liczby punktów karnych:

  1. Wejdź na www.GOV.pl
  2. W sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierz Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne
  3. Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zaloguj się profilem zaufanym.

Dotarłeś do celu! Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Znikający punkt

Jeśli informacja na ekranie nie jest powodem do dumy, pewnie zadasz sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?! Już odpowiadamy:

  • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
  • gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Nie wszyscy wiedzą, że punkty karne możemy podzielić na tymczasowe i aktywne. Tymczasowe to te, za które nie przyjęliśmy mandatu – nie są naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu. Aktywne punkty karne to te, które mamy na koncie.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z Twojego konta w dwóch przypadkach – jeżeli suma Twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

I również dlatego warto jeździć ostrożnie.

Bezpiecznej drogi!

***

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

 

{"register":{"columns":[]}}