W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Prawo międzynarodowe

Wzmacnianie roli prawa międzynarodowego stanowiło jeden z priorytetów członkostwa Polski Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 i nadal stanowi jeden z priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych angażuje się w rozwój prawa międzynarodowego zarówno na forach wielostronnych (m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Rada Europy, Unia Europejska, Układ Antarktyczny), jak i w formacie dwustronnym. Obejmuje to udział w negocjacjach traktatów, uchwał organizacji międzynarodowych oraz dokumentów o charakterze soft law.  Departament Prawno-Traktatowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest zaangażowany również w reprezentację Polski przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Ponadto, pracownicy Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ uczestniczą w cyklicznych konsultacjach prawnych w ramach UE i Rady Europy oraz w dialogu z Komisją Prawa Międzynarodowego w ramach prac VI Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wreszcie, istotnym aspektem działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest koordynowanie procedury związania się przez Polskę umowami międzynarodowymi i innymi wiążącymi  Polskę instrumentami prawnomiędzynarodowymi.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych współpracuje również ze środowiskiem polskich internacjonalistów m.in. za pośrednictwem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

{"register":{"columns":[]}}