W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Służby Ochrony Państwa

12.06.2019

- Będąc z osobami ochranianymi często jesteście w centrum najważniejszych wydarzeń tu w kraju i na świecie, ale charakter Waszej służby wymaga, żebyście pozostawali w cieniu – powiedziała minister Elżbieta Witek, dziękując funkcjonariuszom podczas Święta Służby Ochrony Państwa.

Minister Elżbieta Witek oddająca honory sztandarom służb podległych MSWiA.

- Istotą naszego zawodu jest służba państwu i najważniejszym obywatelom. To nasz obowiązek, zaszczyt, ale przede wszystkim wyróżnienie. Na tym przekonaniu opieramy siłę do codziennych wyzwań - zaznaczył mjr Paweł Olszewski, komendant SOP.

Podczas uroczystości 32 funkcjonariuszy SOP promowanych zostało na pierwszy stopień oficerski. – To wielkie wyróżnienie, ale też dowód na to, że do tej pory doskonale radziliście sobie z obowiązkami, z jakimi przyszło Wam się spotykać w Waszej codziennej służbie – podkreśliła minister Elżbieta Witek, gratulując nowym oficerom. Ponadto 101 awansów przyznano w korpusie oficerskim, 111 w korpusie chorążych oraz 179 w korpusie podoficerów.

Swój nowy rozdział w życiu zawodowym rozpoczęło 24 nowo przyjętych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. - Przeszliście trudny etap rekrutacji i znaleźliście się w gronie najlepszych. Bądźcie z tego dumni, ale pamiętajcie, że spoczywa na Was obowiązek ochrony życia i zdrowia najważniejszych osób w państwie – powiedziała minister Elżbieta Witek. Prezydent RP przyznał również funkcjonariuszom SOP Medale za Długoletnią Służbę. Na święcie obecni byli również wiceministrowie w MSWiA: Jarosław Zieliński oraz Sylwester Tułajew. 

O Służbie Ochrony Państwa

Do głównych zadań Służby Ochrony Państwa należy ochrona osób i obiektów oraz rozpoznawanie i zapobieganie skierowanym przeciw nim przestępstwom. Osobami, którym z mocy ustawy przysługuje ochrona SOP są: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, wiceprezes Rady Ministrów, minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz minister właściwy do spraw zagranicznych. Dodatkowo minister spraw wewnętrznych i administracji może podjąć decyzję o objęciu ochroną innych osób ze względu na dobro państwa. Służba Ochrony Państwa 1 lutego 2018 zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.

SOP, podobnie jak inne formacje podległe MSWiA, otrzymuje środki z Programu Modernizacji Służb Mundurowych. W 2018 roku dostała z niego 42 mln zł, a w tym roku ma to być łącznie 87 mln zł. – Chcemy też w kolejnych latach zainwestować w to, co jest najważniejsze – w Was, bo to jest największy kapitał ludzki – podkreśliła minister Elżbieta Witek.

W uroczystościach zorganizowanych w siedzibie Służby Ochrony Państwa udział wzięli między innymi: Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, Piotr Gliński i Jarosław Gowin, wiceprezesi Rady Ministrów, Michał Dworczyk, członek Rady Ministrów, Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz szefowie służb mundurowych.

Wideo

Zdjęcia (23)