W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Gowin o szczepieniach w zakładach pracy

21.04.2021

Organizacja szczepień pracowników i zasady bezpieczeństwa w punktach realizujących szczepienia przeciwko Covid-19 dla zakładów pracy były tematem wtorkowego spotkania wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości.  

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin na tle banera MRPiT z godłem Polski

Wicepremier przedstawił podczas konsultacji z udziałem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka propozycje organizacji i realizacji szczepień w zakładach pracy, opracowane przez zespół KPRM, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Centrum e-Zdrowia. Na spotkaniu omówiono także podstawowe wymogi bezpieczeństwa w tym zakresie przygotowane przez MZ i GIS. Wszystkim stronom spotkania zależy na tym, aby zasady szczepień w zakładach pracy były efektem dialogu rządu i biznesu.

Przeprowadziłem konsultacje z czołowymi organizacjami biznesowymi w Polsce. Razem z przedsiębiorcami zamierzamy zorganizować wielką akcję szczepień w zakładach pracy

– powiedział w środę na konferencji prasowej z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości wicepremier Gowin. Szczepienia w miejscach pracy rozpoczną się najdalej 10 maja. Na początku przyszłego tygodnia zostaną przedstawione opinii publicznej zasady szczepień w miejscach pracy.

Niemal wszystkie postulaty, podnoszone przez środowisko biznesowe zostały przez nas zaakceptowane. Nie będzie można tylko wybierać szczepionki

– powiedział wicepremier podsumowując konsultacje z Radą Przedsiębiorczości. Podkreślił, że szczepienia będą odbywać się bez ograniczeń wiekowych ani narodowościowych.

Szczepimy na masową skalę, również dorosłych członków rodzin pracowników

– mówił wicepremier. I zaznaczył, że masowe szczepienia to wielkie wyzwanie logistyczne i organizacyjne. 

Dlatego nasz rząd zaprosił do współpracy samorządy i ta współpraca wygląda bardzo dobrze, a teraz zwracamy się z apelem o współpracę do drugiego kluczowego środowiska, czyli do przedsiębiorców.

Honorowy Prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) Jacek Levernes zadeklarował gotowość do rozpoczęcia szczepień w miejscach pracy.

Jako przedstawiciele pracodawców, deklarujemy gotowość do współpracy z rządem w zakresie szczepień w zakładach pracy. Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej, jak największa liczba osób została zaszczepiona

– powiedział prezes. Jak zaznaczył:

To zdecydowany krok w kierunku budowania odporności gospodarki i powrotu do normalności, poprawy zdrowia i jakości życia.

Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski podkreślił, że włączenie się biznesu w system szczepień to sposób na ich przyśpieszenie.

Na posiedzeniu Rady Głównej BCC przedsiębiorcy zadeklarowali aprobatę dla przedstawionych propozycji i pełne ich wsparcie

– mówił prezes BCC, zapowiadając rozpoczęcie akcji propagowania szczepień w firmach. W opinii Marka Goliszewskiego szczepiąc pracowników w zakładach pracy, rząd wychodzi naprzeciw dużym oczekiwaniom społecznym, aby wzmocnić zdrowie Polaków i kondycję gospodarki.  

Wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak stwierdził, że konsultacje społeczne między rządem a organizacjami pracodawców przebiegły wzorcowo.

Nasze uwagi zostały w większości uwzględnione. Zaczęliśmy proces popularyzacji akcji w naszej organizacji

– poinformował. 

Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka powiedział: 

Szczepienia w zakładach pracy to bardzo ważny element walki z pandemią koronawirusa – członkowie Federacji Przedsiębiorców Polskich deklarują chęć udziału w programie jak najszybciej.

Zdaniem Pączka akcja szczepień w miejscach pracy znacząco przyspieszy proces szczepień w Polsce, a pracodawcy zapewnią bezpieczeństwo swoim pracownikom. 

Oczekujemy, że celem programu szczepień w zakładach pracy będzie szybsze odmrożenie gospodarki

– zakończył swoje wystąpienie wiceprzewodniczący FPP. 

Czym jest Rada Przedsiębiorczości?

Rada Przedsiębiorczości to forum współdziałania największych polskich organizacji przedsiębiorców i pracodawców. W skład Rady wchodzą obecnie: Polska Rada Biznesu, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL i Związek Rzemiosła Polskiego.
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}