W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi

Planowanie #DomuBezFormalności

Czy możesz wybudować dom do 70 m kw. na terenie, który nie ma planu zagospodarowania przestrzennego

Tak, o ile uzyskasz decyzję o warunkach zabudowy. Decyzje dla domu budowanego w uproszczonej procedurze wydawane są przez odpowiedni organ  gminy, w ciągu 21 dni od złożenia wniosku w tej sprawie. Wniosek możesz złożyć przez Internet, listownie lub w urzędzie.

Czy zawsze otrzymasz decyzję o warunkach zabudowy

Jeśli chcesz wybudować dom do 70 m kw. na terenie, na którym nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebujesz decyzji o warunkach zabudowy. Wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent. Zatem to organ gminy w której leży teren inwestycji, oceni, czy spełnia on warunki konieczne do otrzymania decyzji o warunkach zabudowy.

Czy możesz wybudować dom do 70 m kw. na działce rolnej lub leśnej

Możesz wybudować dom do 70 m kw. w uproszczonej procedurze na gruntach rolnych o klasach IV-VI, a więc mało przydatnych dla rolnictwa. W takim przypadku nie ma obowiązku uzyskiwania zgody na zmianę ich przeznaczenia.

Jeśli chcesz wybudować dom do 70 m kw. na działce rolnej najwyższych klas (I-III) lub na działce leśnej, sprawdź, czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W trakcie przyjmowania planu miejscowego przez gminę teren taki może zostać objęty zgodą ministra (właściwego do spraw rozwoju wsi lub do spraw środowiska) na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

Jeżeli obszar nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, możesz wybudować dom na terenie rolnym po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy, a także decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Szczegółowe informacje uzyskasz w urzędzie gminy lub miasta.

Czy dom w programie możesz budować, jeśli posiadasz już inną nieruchomość

Możesz budować dom w programie niezależnie od tego, czy posiadasz inne nieruchomości.

Czy w uproszczonej procedurze możesz wybudować kilka domów

Możesz być właścicielem kilku domów. Natomiast uproszczoną procedurę możesz zastosować, tylko w przypadku gdy budujesz w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Czy możesz wybudować dom rekreacyjny w uproszczonej procedurze, jeżeli na sąsiedniej działce wybudowany jest inny dom

W uproszczonej procedurze możesz wybudować jeden dom rekreacyjny na każde 500 m kw. powierzchni działki. Ograniczenie to nie odnosi się do budynków wybudowanych na sąsiednich działkach.

Pamiętaj jednak, że parametry zabudowy mogą wynikać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

W razie wątpliwości skontaktuj się z organem gminy lub miasta.

Projekt #DomuBezFormalności

Czy przy budowie domu do 70 m kw. możesz skorzystać z bezpłatnych projektów budowlanych

Tak. Będą one dostępne w II kwartale 2022 roku, na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jaka jest wymagana wielkość działki, na której można wybudować dom w programie

W przypadku budowy domu mieszkalnego do 70 m kw nie ma ograniczenia gęstości zabudowy, należy jednak pamiętać o tym, iż czy działka posiada odpowiednie parametry dla budowy domu do 70 m kw. decydują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, albo decyzja o warunkach zabudowy.  Inaczej jest z budynkami rekreacyjnymi. Na 500 m kw. działki możesz wybudować jeden taki budynek, jednak także w tym przypadku zabudowa musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.

Jakie wymagania musi spełniać dokumentacja projektowa dla domu budowanego w programie

Dokumentacja ta nie różni się od dokumentacji dla domu budowanego na podstawie pozwolenia na budowę.

Poza standardową dokumentacją potrzebujesz jedynie oświadczeń o tym, że:

  • planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych - składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej,
  • jeśli nie ustanowisz kierownika budowy – przyjmujesz odpowiedzialność za kierowanie budową
  • dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

W przypadku budynku rekreacyjnego nie musisz składać projektu budowlanego, który opracował uprawniony architekt. Wystarczy szkic lub rysunek planowanej zabudowy.

Czy w programie możesz wybudować dom z podpiwniczeniem

W programie możesz wybudować dowolny dom mieszkalny, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje. Taki dom może mieć podpiwniczenie, ale pamiętaj, że piwnica liczy się jako jedna kondygnacja.

Do kogo zwrócić się, aby zaadaptować projekt domu do działki

Tylko osoba, która ma odpowiednie uprawnienia budowlane, może zaadaptować projekt do działki.

Czy budowa prowadzona w uproszczonej procedurze może zostać skontrolowana pod kątem prawidłowości działań

Tak. Właściwe organy nadzoru budowlanego mogą skontrolować, czy dom do 70 m kw. jest budowany lub powstał w zgodzie z przepisami, w szczególności prawa budowlanego oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Mogą to zrobić na każdym etapie realizacji inwestycji, także po jej zakończeniu. Jeśli organy te stwierdzą nieprawidłowości, podejmą działania, które wynikają z ustawy Prawo budowlane.

Budowa #DomuBezFormalności

Czy budując dom do 70 m kw. w uproszczonej procedurze, muszę mieć kierownika budowy​​​

Nie, nie musisz. Ty decydujesz, czy chcesz powierzyć obowiązki kierownika budowy specjaliście, czy chcesz kierować nią sam. Możesz przejąć rolę kierownika budowy. Jeśli czujesz się na siłach i masz odpowiednie kwalifikacje ‒ możesz kierować budową osobiście. Składasz stosowne oświadczenie i przejmujesz obowiązki kierownika budowy. Pamiętaj jednak, że wiąże się to również z odpowiedzialnością przypisaną do roli kierownika budowy.

Czy możesz zlecić komuś rolę kierownika budowy

W programie to ty wybierasz. Możesz sam pełnić obowiązki kierownika budowy albo zlecić to zadanie osobie, która ma uprawnienia budowlane.

Co trzeba zrobić po zakończeniu budowy domu w programie

Jeśli zbudowałeś dom w programie, zawiadom powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, że ukończyłeś budowę.

Do zawiadomienia załączasz takie same dokumenty, jakich wymaga się przy budowie domu na podstawie pozwolenia na budowę.

Dodatkowo kiedy zakończysz budowę domu do 70 m kw, dla której nie ustanowiono kierownika budowy, masz obowiązek dołączenia do zawiadomienia o zakończeniu budowy oświadczenia o:

  1. dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami;
  2. zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Takie budynki są objęte także obowiązkiem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej po ich wybudowaniu.

Jeśli inspektorat nie wniesie sprzeciwu, w ciągu 14 dni od dnia, w którym złożyłeś zawiadomienie, możesz zamieszkać w swoim domu.

 

Użytkowanie #DomuBezFormalności

Czy w domu wybudowanym w programie można się zameldować

Nie ma przeszkód, by zameldować się w takim domu.

Czy możesz sprzedać lub wynająć dom wybudowany w uproszczonej procedurze

Tak. Pomimo że ustawa nie określa warunków sprzedaży lub wynajmu domu do 70  m kw., możesz go sprzedać lub wynająć, jeśli zmieni się twoja sytuacja osobista lub majątkowa. Oświadczenie, że budowa ma na celu zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe,  potwierdza stan faktyczny i prawny na dzień, w którym składasz oświadczenie. Oświadczenie to składasz pod rygorem odpowiedzialności prawnej. Ma ono przeciwdziałać nadużyciom rynkowym.

Czy dom zbudowany w programie możesz w przyszłości rozbudować

Tak. Należy jednak pamiętać o zachowaniu aktualnych przepisów i procedur wynikających z prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Czy w domu budowanym w uproszczonej procedurze możesz przeznaczyć jedno pomieszczenie na działalność gospodarczą (np. pracownię krawiecką)

Możesz przeznaczyć część domu na wykonywanie działalności gospodarczej. Musisz jednak zgłosić zmianę sposobu użytkowania odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Pamiętaj, że lokal użytkowy w domu jednorodzinnym może mieć powierzchnię nie większą niż 30% całkowitej powierzchni budynku.

Czy wybudowany w programie dom muszę zajmować „dożywotnio”

Nie. Możesz przenieść własność takiego domu np. na dzieci lub inne osoby.

Więcej informacji

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub chcesz wiedzieć więcej o rozwiązaniach, które wprowadza Polski Ład, skorzystaj z infolinii: 22 765 64 64. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00 możesz uzyskać kompleksową informację na temat obowiązujących przepisów prawnych, procedur administracyjnych i usług dostępnych drogą elektroniczną.

Więcej informacji o infolinii i Multikanałowym Centrum Informacji ,,Polskiego Ładu”

{"register":{"columns":[]}}