W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie podmioty w zwycięskich konsorcjach Europejskiego Funduszu Obronnego 2021

22.07.2022

W dniu 20 lipca br. Komisja Europejska ogłosiła wyniki zaproszeń do składania wniosków w ramach pierwszej transzy Europejskiego Funduszu Obronnego 2021 (EDF). Wydarzenie jest przełomowe w ramach integracji w przemysłowym sektorze obrony, ponieważ dowodzi efektywności i celowości działań UE na rzecz rozwoju konkurencyjności i innowacyjności przemysłu obronnego, przy jednoczesnej realizacji interesów polityczno-obronnych oraz gospodarczych państw UE.

Powiewająca flaga Unii Europejskiej.

Finansowanie w wysokości 1,2 mld euro będzie przyznane przez Komisję Europejską dla 61 wspólnych projektów badawczych i rozwojowych w dziedzinie obronności, które dotyczą wysokiej klasy zdolności obronnych, takich jak: samoloty myśliwskie, czołgi i okręty nowej generacji, a także kluczowe technologie obronne, takie jak sztuczna inteligencja, półprzewodniki, przestrzeń kosmiczna, cyberprzestrzeń. Projekty będą również dotyczyć technologii przełomowych, zwłaszcza w zakresie technologii kwantowych i nowych materiałów. Projekty mają na celu budować transgraniczne relacje przemysłowe pomiędzy innowacyjnymi małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP), które łącznie stanowią 43% podmiotów uczestniczących w wybranych projektach. Informacje dostępne na stronach Komisji Europejskiej.

Polska wiąże duże nadzieje z Europejskim Funduszem Obronnym, ponieważ jest to szansa na budowanie współpracy przemysłowej i zdolności wytwórczych przemysłu na najwyższym poziomie, w relacjach z firmami europejskimi. Aktualnie 31 podmiotów z Polski (partnerów i podwykonawców) będzie uczestniczyć w 18 projektach, a dokładnie w 8 badawczych (HEROIC, ARTURO, EU-GUARDIAN, FARADAI, NEWHEAT, IFURTHER, INTSEN2, MINI-BOT) i 10 rozwojowych (COUNTERACT, EPW, EDOCC, NEUMANN, EU HYDEF, COMMNADS, ACHILE, SDMMS, SPRING, NAVGUARD) dla rozwoju nowej generacji innowacyjnych technologii obronnych, co wpłynie na potencjał zarówno narodowej, jak i europejskiej bazy przemysłowej. W statystyce dla transzy EDF2021, Polska zajęła pozycję bliską Holandii, Belgii, Finlandii, Portugalii.

Więcej informacji na stronach Komisji Europejskiej.

Udział podmiotów przemysłowych w danym konsorcjum zobowiązuje je do efektywnych zabiegów na poziomie biznesowym oraz wpisania się w oczekiwane interesy narodowe. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ściśle współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej i jest włączone we współpracę w zakresie implementacji EDF oraz wspiera wysiłki na poziomie narodowym i w procesie decyzyjnym na poziomie UE.  Sukces pierwszego roku EDF pokazuje, że program cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony przemysłu UE i wypełnia kryterium szerokiego zasięgu geograficznego tj. ponad 700 podmiotów z 26 państw członkowskich UE i Norwegii, pośród których znalazły się również polskie podmioty. Propozycje projektowe obejmują szeroką współpracę przemysłową przy dużej liczbie podmiotów w poszczególnych konsorcjach i szerokim zaangażowaniu MŚP różnych specjalizacji, które otrzymają blisko 20% łącznego finansowania.

W następstwie ogłoszenia zwycięskich wniosków za 2021, Komisja Europejska rozpocznie przygotowywanie umów o udzielenie dotacji z wybranymi w procedurze konsorcjami, które zostaną podpisane do końca br.

W czerwcu 2021 r. Komisja przyjęła pierwszy roczny program prac EDF i ogłosiła 23 zaproszenia obejmujące łącznie 37 tematów dla przyszłych projektów.

EDF jest instrumentem finansowym Komisji wspierającym współpracę projektową. Fundusz wspiera konkurencyjne i oparte na współpracy projekty badawcze i zdolnościowe w całym cyklu badań i rozwoju, koncentrując się na projektach prowadzących do najnowocześniejszych i interoperacyjnych technologii i sprzętu obronnego. Wspiera również innowacje i zachęca MŚP do transgranicznego uczestnictwa.

Aktualnie otwarty jest nabór na wnioski konsorcjów do transzy EDF 2022. Więcej informacji na stronie MRiT i portalu Komisji Europejskiej.

{"register":{"columns":[]}}