W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Jadwigi Emilewicz i Prezydenta RP z polskimi przedsiębiorcami

15.04.2020

Stopniowe odmrażanie polskiej gospodarki, wsparcie dla firm i promocja naszych produktów i usług w dobie pandemii koronawirusa, to najważniejsze tematy wideokonferencji prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedsiębiorcami, w której uczestniczyła też wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier Emilewicz rozmawia z prezydentem RP i przedsiębiorcami

Patriotyzm gospodarczy to dziś przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo naszych firm oraz wzmacnianie kondycji polskiej gospodarki teraz, ale i na przyszłość, czyli po pandemii koronawirusa – powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas spotkania, które zostało zorganizowane w ramach projektu „Wybieraj Świadomie. Kupuj Polski Produkt”.

Już teraz musimy myśleć o stopniowym odmrażaniu polskiej gospodarki. To państwo, które zrobi to w sposób rozważny i odpowiedzialny, szybciej powróci na właściwe tory – dodała wicepremier.

W trakcie rozmowy z przedsiębiorcami szefowa resortu rozwoju podkreśliła też, jak ważne, szczególnie teraz, jest wspieranie polskich firm i zachęcała do szeregu rozwiązań, które oferuje Tarcza Antykryzysowa.  

Tarcza Antykryzysowa już działa

Tylko do 15 kwietnia br., czyli w ciągu dwóch tygodni od uruchomienia Tarczy Antykryzysowej, firmy zgłosiły już 783 697 wniosków o skorzystanie z zawartych w niej rozwiązań, m.in. takich jak:

  • 542 096 – dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.
  • 138 027 –dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących dział. gospodarczą;
  • 9 673 – dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, a także dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;
  • 66 212 – dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców;
  • 12 001 – dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;
  • 15 688 – dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

Dane te pokazują, żearozwiązania pomocowe zawarte w Tarczy Antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw. Potwierdzają to również badania PIE, z których wynika, że ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w Tarczy Antykryzysowej. Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.).