W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ankieta na temat barier w utrzymaniu i rozwoju aktywności zawodowej osób 50+

10.07.2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprasza do udziału w ankiecie, która ma pomóc określić bariery stojące na przeszkodzie udziału w rynku pracy osób po 50. roku życia. Zebrane informacje posłużą do opracowania rozwiązań, które będą temu przeciwdziałać. Ankieta jest anonimowa i dostępna na stronie MPiT do 15 grudnia 2019 r.

Grafika przedstawia: po lewej stronie fragment czerwonego koła, na nim napis "Aktywność zawodowa osób 50+", po prawej stronie zdjęcie dojrzałego mężczyzny, siwego, z siwym zarostem, ubranego w garnitur. W ręku trzyma dokumenty i pióro. Siedzi za biurkiem, wskazuje i patrzy na ekran laptopa.

Wysokie i stabilne tempo wzrostu gospodarczego sprzyja powstawaniu nowych firm i rozwojowi już istniejących. Pracodawcy mogą skorzystać z doświadczenia osób 50+. To kilkaset tysięcy wykształconych ludzi, którzy chcą pozostać aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Nie tylko pracując w firmach, ale też prowadząc własny biznes.

Równocześnie spotykają się oni z różnymi trudnościami w postaci na przykład nieżyczliwych przepisów czy stereotypowego myślenia ze strony pracodawców. To powoduje, że część z nich wycofuje się z rynku pracy. Ministerstwo chce te bariery zidentyfikować, określić i w miarę możliwości zmniejszyć ich dolegliwość.

Rząd dostrzega powagę problemu aktywizacji zawodowej osób starszych. Resort przedsiębiorczości i technologii uczestniczy w realizacji rządowego programu „Polityka wobec osób starszych 2030” realizując działanie pn. „Promocja przedsiębiorczości osób starszych” Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zasadą obowiązującą w MPiT jest szerokie konsultowanie wszystkich rozwiązań, nad którymi pracuje ministerstwo. Dlatego powstał pomysł ankiety. Zapraszamy do wzięcia w niej udziału i podzielenia  się swoimi spostrzeżeniami na temat barier mogących stać na przeszkodzie w utrzymaniu i rozwoju aktywności wśród osób powyżej 50. roku życia, tak wśród pracowników, jak i przedsiębiorców.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.09.2019 08:11 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
10.07.2019 09:32 Monika Waćkowska-Kabaczyńska