W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zielona księga o fundacji rodzinnej

13.09.2019

Zapraszamy do prekonsultacji Zielonej księgi o fundacji rodzinnej. Chcemy w ten sposób rozpocząć dyskusję na temat instytucji prawnych, które będą wspierać wielopokoleniową sukcesję i równocześnie pozwolą zachować wartości kluczowe dla rodziny, sprzyjać akumulacji kapitału i zapewniać środki na pokrycie bieżących potrzeb członków rodziny.

W tle aleja drzew. Biały napis Fundacja rodzinna - Zielona księga.

Konsultacje Zielonej księgi o fundacji rodzinnej potrwają do 14 października 2019 r. Opinie można przesłać na adres: fundacjarodzinna@mpit.gov.pl.

W Zielonej księdze przedstawiamy wybrane regulacje obowiązujące w innych państwach. Poddajemy także pod dyskusję przykładowe rozwiązania, które mogłyby być wprowadzone do naszego systemu prawa. Liczymy na Państwa głos i uwagi. Opinie przedsiębiorców i ekspertów są dla nas nieocenionym źródłem informacji, a także wytyczą kierunek prac legislacyjnych.

Jak jest?

Na rynku działa blisko 60% firm prywatnych założonych w 1989 r. To ponad 15 tys. podmiotów gospodarczych należących do polskich liderów przedsiębiorczości. Coraz więcej firm, które rozpoczęły działalność w tamtym okresie, stoi przed wyzwaniem, jakim jest zmiana pokoleniowa. Sukcesja firmy to złożony i trudny proces. 

W praktyce w ręce drugiego pokolenia trafia jedynie co trzecia firma rodzinna. Trzecie pokolenie przejmuje niewielki procent z tych firm. Mówi się, że „ojciec buduje, syn utrzymuje, wnuczek rujnuje”. 

Jak jest za granicą?

W wielu krajach można założyć fundację rodzinną (prywatną). Fundacja rodzinna może stać się właścicielem przedsiębiorstwa, udziałów w spółach, papierów wartościowych, a także nieruchomości i ruchomości. Zysk wypracowany przez majątek należący do fundacji rodzinnej przeznacza się na potrzeby rodziny. Dzięki temu można pogodzić dwie ważne sfery: biznesu i życia prywatnego.

 

Zapraszamy! 

Materiały

Fundacja rodzinna - zielona księga
DK​_Zielona​_ksiega​_fundacja​_rodzinna20190913.pdf 1.16MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.09.2019 11:39 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Sonia Sobczyk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zielona księga o fundacji rodzinnej 1.0 13.09.2019 11:41 Monika Waćkowska-Kabaczyńska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP