W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

14 milionów profili zaufanych!

10.03.2022

Cztery lata temu – na początku 2018 r. – profil zaufany miało jedynie 1,3 miliona osób. Dziś z PZ korzysta już ponad 14 milionów Polaków - to ponad 10 razy więcej! Osobom, które jeszcze go nie założyły, wyjaśniamy czym jest i do czego służy profil zaufany.

Już 14 milionów profili zaufanych!

Profil zaufany - co to takiego?

Profil zaufany to taka nasza cyfrowa tożsamość. – wyjaśnia minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Cieszę się, że Polacy z coraz większym zainteresowaniem chcą załatwiać swoje sprawy urzędowe przez internet. Z każdym miesiącem pracujemy nad tym, aby tych możliwości było coraz więcej. Chcemy budować zaufanie Polaków do e-administracji, pokazać im, że warto korzystać z rozwiązań, które wprowadzamy - podkreśla minister.

Profil zaufany otwiera dostęp do e-administracji. Dzięki niemu zamiast iść do urzędu wiele spraw załatwimy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

PZ to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć.

Każdy z nas może mieć tylko jeden profil zaufany. Nie można go kupić, ani zobaczyć, ale warto go mieć. Jego założenie jest bezpłatne. Profil jest ważny 3 lata, jednak w dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Dlaczego warto założyć profil zaufany?

E-usługi to przede wszystkim wygoda. Sami decydujemy, kiedy załatwiamy sprawy, gdyż systemy informatyczne podmiotów publicznych są dostępne 7 dni w tygodniu przez całą dobę. To także oszczędność czasu. Nie tracimy czasu na wizytę w urzędzie, na dojazd do niego a następnie oczekiwanie w kolejkach.

Wśród spraw, które możesz załatwić dzięki profilowi zaufanemu znajdziesz:

  • Logowanie na portalu GOV.pl, i skorzystanie z usług, takich jak: złożenie wniosku o odpis aktu stanu cywilnego, zameldowanie lub wymeldowanie na pobyt stały/czasowy, zgłoszenie narodzin dziecka, sprawdzenie swoich punktów karnych, wysłanie pisma do podmiotu publicznego,
  • Logowanie do Internetowego Konta Pacjenta,
  • Logowanie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • Złożenie wniosku o świadczenie 500+, 
  • Złożenie deklaracji podatkowej na portalu podatkowym Twój e-PIT,
  • Wystąpienie o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
  • Złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej.

Pełną listę dostępnych e-usługi znajdziecie na GOV.pl.

 

Profil Zaufany w liczbach…

  • Profil zaufany powstał w 2011 r. – czyli już ponad 10 lat temu.
  • Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób, w większości - urzędnicy.
  • W lipcu 2017 r. posiadało go milion Polaków.
  • Rok później – 2 miliony.
  • W 2019 r. mieliśmy 3 miliony PZ.
  • Od 2020 r. profil zaufany odnotował ogromne wzrosty. Na początku roku liczba założonych profili sięgała 5 milionów, a na koniec liczba ta wynosiła aż 8 milionów aktywnych PZ.
  • Na przekroczenie 10 milionów nie trzeba było długo czekać, już w marcu przekroczyliśmy ten pułap. Natomiast na koniec 2021 r. założonych PZ było 13 milionów.
  • W marcu 2022 r. mamy już 14 milionów profili zaufanych!!!

Tylko od początku tego, 2022 roku, profil zaufany założyło 600 tys. Polaków.

Załóż profil zaufany

Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, warto to zmienić. Podpowiadamy, jak go założyć.

Najszybszy sposób na zdobycie PZ to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza PZ), BNP Paribas, BOŚ Bank, Bank Credit Agricole, Getin Bank oraz konto zaufane Envelo.

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym). Bo to właśnie wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających jest kolejnym sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.

Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go już dziś! Warto!

Wideo

{"register":{"columns":[]}}