W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

7 milionów profili zaufanych

18.06.2020

Profil zaufany, czyli klucz do e-usług, bije kolejne rekordy. Korzysta z niego już ponad 7 milionów Polaków! Dwa lata temu miało go 5 milionów osób mniej.

Grafika komputerowa: na środku duża granatowa cyfra 7. Wokół niej radujące się osoby, tańczące lub w podskokach. Ozdobne elementy - liście, chmury. Napis: 7 milionów Profili Zaufanych!

Czym jest profil zaufany (PZ)? To mówiąc najprościej nasz internetowy dokument tożsamości. Nie ma formy materialnej, nie zobaczymy go, ani nie dotkniemy, za to równie skutecznie co dowód osobisty w urzędzie, potwierdza naszą tożsamość w internecie.

Polacy ufają

- Profil zaufany można założyć na dwa sposoby. Najprostszy to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Umożliwiają to największe banki w Polsce. Drugi – to złożenie wniosku przez internet i potwierdzenie profilu zaufanego w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających, które znajdziemy na terenie całego kraju – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Punkty potwierdzające to m.in. urzędy gminy, starostwa powiatowe, oddziały ZUS, NFZ, a także np. placówki Poczty Polskiej.

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy punkt potwierdzający profil zaufany.

Na czas pandemii uruchomiliśmy także możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego (TPZ). Mogą go założyć osoby nie mające konta w banku umożliwiającym założenie i potwierdzenie „tradycyjnego” profilu zaufanego i które jednocześnie nie chcą lub nie mogą odwiedzić punktu potwierdzającego. Wniosek o tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące, można złożyć przez internet, a później potwierdzić go w trakcie wideospotkania z urzędnikiem.

Wkrótce profil zaufany będzie też można założyć w wybranych bankach spółdzielczych.

Uzyskaj dostęp

Mając profil zaufany stajemy się… e-Polakami, a dokładniej rzecz ujmując - możemy szybko, wygodnie i w pełni bezpiecznie korzystać z e-administracji. Co to oznacza w praktyce? Większość spraw urzędowych załatwimy bez wychodzenia z domu, przez internet.

Wideo

Profil zaufany jest ważny 3 lata, jego założenie jest bezpłatne, korzystanie z niego także nic nie kosztuje. Wręcz przeciwnie – możemy na tym dużo zyskać.

To co zyskujemy to przede wszystkim czas i wygoda. Dzięki profilowi zaufanemu możemy korzystać z kilkuset e-usług dostępnych na portalu www.GOV.pl. Liczba spraw urzędowych, które możemy załatwić online, stale się powiększa. Profil zaufany to coś, co przydaje się w każdym wieku i w każdym fachu.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą – dzięki niemu rozliczysz się i załatwisz wiele spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeśli chcesz zostać przedsiębiorcą – dzięki profilowi zaufanemu, w kilka chwil, przez internet założysz działalność gospodarczą.

Jeśli jesteś rodzicem – dzięki PZ zgłosisz narodziny dziecka i np. zawnioskujesz o świadczenia rodzinne.

Jeśli jesteś seniorem – zalogujesz się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do Internetowego Konta Pacjenta, wyślesz i podpiszesz pismo do urzędu, a także załatwisz wiele innych spraw.

- Nieważne w jakim wieku jesteśmy i czym się w życiu zajmujemy. Profil zaufany przyda się wszystkim. Dzięki niemu można też - bez wychodzenia z domu – złożyć online wniosek o dowód osobisty nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, zawnioskować o odpisy aktów stanu cywilnego, ale też sprawdzić swoje punkty karne, czy zalogować się do aplikacji mObywatel, w której znajdziemy elektroniczne dokumenty – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Szczęśliwa siódemka

I coraz więcej Polaków chce mieć profil zaufany i z niego korzystać. PZ pobił właśnie kolejny rekord popularności. Ma go już ponad 7 milionów Polaków, a dokładnie 7 034 418 osób.

Mimo, że nie minęła jeszcze pierwsza połowa tego roku, a już wiemy, że będzie to rekordowy rok w historii PZ. Od 1 stycznia 2020 r. do dziś założyło go już 2 396 294 osób! To o niemal 300 tysięcy więcej niż przez cały ubiegły rok. I – uwaga! – ponad 1, 2 miliona więcej niż w całym 2018 roku.

Aby uzmysłowić sobie rosnącą popularność profilu zaufanego, porównajmy liczbę korzystających z niego Polaków dzień do dnia - 18 czerwca 2018 r., 2019 r. i 2020 r.

Dwa lata temu, czyli 18 czerwca 2018 r. z PZ korzystało 1 796 330 osób, czyli ponad 5 milionów mniej niż dziś.

Rok temu, czyli 18 czerwca 2019 r. PZ miało 3 729 021 Polaków.

Dziś, czyli 18 czerwca 2020 r. ma go 7 034 418 osób. A to oznacza, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy przybyło niemal 3, 3 miliona nowych właścicieli PZ.

- Ostatnie miesiące to rekordowy czas w historii profilu zaufanego. To efekt nie tylko związanych z pandemią ograniczeń w działaniu urzędu, ale także wciąż rosnącego zaufania i przekonania Polaków do e-administracji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Liczymy na to, że ta tendencja utrzyma się. Chcielibyśmy, aby każdy dorosły Polak podobnie jak ma dowód osobisty, miał także profil zaufany. Stale pracujemy nad nowymi e-usługami oraz udoskonalaniem obecnych. Polacy to dostrzegają i doceniają – dodaje szef MC.

Już dziś załóż profil zaufany! Sprawdź, jak to zrobić.

Wideo

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}