W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#8milionówPZ – mamy to!

25.09.2020

Stało się - już 8 milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego. Nie zatrzymujemy się. Naszym celem jest #10milionówPZ! Pomożecie?

Grafika wektorowa - a na pierwszym planie megafon. Na drugim, z lewej strony - dwie cieszące się osoby.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, czym jest profil zaufany (PZ) – zaczniemy od wyjaśnienia. To sposób na potwierdzenie swojej tożsamości w internecie. Tak jak załatwiając sprawę w urzędzie - by udowodnić, że my to my - musimy pokazywać dowód, tak w internecie potrzebujemy profilu zaufanego.

Weź i załóż

Nie można go zobaczyć, nie trzymamy go w portfelu, nie da się go zgubić. To zbiór naszych zaszyfrowanych danych. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.

PZ umożliwia nam szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Mając go możemy korzystać z e-usług, czy podpisywać pisma urzędowe.

Trzeba go jednak założyć – szybko i oczywiście za darmo. I właśnie to zrobiło już 8 milionów Polaków.

- To wyjątkowy i ważny rok w historii profilu zaufanego. Od początku stycznia do dziś założyło go 3 373 061 osób. To niemal trzy razy więcej, niż przez cały 2018 rok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To efekt nie tylko pandemii, ale też naszej konsekwentnej pracy nad przekonywaniem Polaków do korzystania z e-administracji i rosnącego zaufania do naszych cyfrowych rozwiązań– dodaje szef MC.

Stale pracujemy także nad tym, aby dostęp do e-usług miało coraz więcej osób. W ostatnich dniach zintegrowaliśmy z węzłem krajowym kolejne 15 banków spółdzielczych. Co to oznacza w praktyce? Ich klienci bez wychodzenia z domu mogą zakładać profil zaufany, a dzięki temu korzystać z e-usług.

Integrację banków spółdzielczych z węzłem krajowym rozpoczęliśmy na początku lipca. Do dziś dołączyło do niego 328 banków. W sumie przyłączymy ponad 500 placówek, a to oznacza ułatwienia dla 1,5 miliona osób.

Założenie profilu zaufanego za pośrednictwem banku to najszybszy sposób, by go zdobyć. Poza wspomnianymi bankami spółdzielczymi, taką możliwość dają też inne banki - PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, ale i T-Mobile Usługi Bankowe oraz platforma Envelo.

Jak chcesz

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).

Bo to właśnie wizyta w punkcie potwierdzającym jest drugim sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.

Trzeci sposób to wideospotkanie z urzędnikiem. W ten sposób możecie założyć tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące. „Tradycyjny” PZ jest ważny 3 lata.

Jeśli jesteście ciekawi jak założyć tradycyjny profil zaufany, obejrzyjcie nasz instruktaż.

Wideo

Więcej informacji na temat profilu zaufanego znajdziecie też na GOV.PL.

Lista spraw

Kiedy już wiecie jak założyć profil zaufany, warto żebyście dowiedzieli się, co dzięki niemu możecie załatwić. Lista spraw jest długa. Oto tylko kilka wybranych:

  • złożycie przez internet wniosek o nowy dowód osobisty,
  • zarejestrujecie online narodziny dziecka,
  • skorzystacie z Internetowego Konta Pacjenta, gdzie sprawdzicie historię swoich wizyt lekarskich oraz informacje o swojej dokumentacji medycznej,
  • bez wizyty w urzędzie zarejestrujecie działalność gospodarczą,
  • złożycie przez internet dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US,
  • bez wizyty na komisariacie sprawdzicie, ile macie punktów karnych, ale i historię pojazdu, który chcecie kupić,
  • wyślecie online wniosek o odpis aktu stanu cywilnego
  • zameldujecie się przez internet na pobyt stały lub tymczasowy
  • złożycie wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

I wiele więcej. Wszystkie e-usługi znajdziecie na GOV.PL.

- Cały czas pracujemy nad kolejnymi cyfrowymi ułatwieniami dla obywateli. Lista dostępnych e-usług stale się wydłuża, a już wkrótce dodamy do niej kolejne - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Załóż profil zaufany już dziś! #ePolakpotrafi!

************

Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.

{"register":{"columns":[]}}