W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Internetowa samokontrola

16.04.2021

Europejski Dzień Kontroli Prędkości – to właśnie dziś! Na drogach może pojawić się więcej patroli niż zwykle. A jeśli sami chcecie skontrolować liczbę swoich punktów karnych – zróbcie to na GOV.pl lub w aplikacji mObywatel.

Dwie osoby - kobieta i mężczyzna siedzą na kanapie w okularach VR. Udają, że trzymają ręce na kierownicy, są przechyleni na boki - grają w wyścigi komputerowe. Z prawej strony ekran telefonu komórkowego, na którym wyświetla się dostępny w aplikacji mObywatel licznik punktów karnych.

- Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku Polacy sprawdzili online liczbę swoich punktów karnych dokładnie 2 326 941 razy. Większość z nich zrobiła to w naszej aplikacji mObywatel – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Internetowa prędkość

24 to maksymalna liczba punktów karnych, którą może zgromadzić kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż rok. Prowadzący z krótszym stażem mogą mieć 20 punktów karnych. Po przekroczeniu tej liczby ich prawo jazdy jest zatrzymywane.

Zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) w 2020 r. dokładnie 5471 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za punkty karne.

Jeśli nie pamiętasz, ile masz punktów karnych lub chcesz wiedzieć, kiedy znikną – możesz to sprawdzić przez internet. Są na to dwa sposoby:

W obu przypadkach będzie potrzebny profil zaufany – do zalogowania się do e-usługi i do uruchomienia aplikacji mObywatel.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załóż go już dziś. To bardzo proste!

Wracamy na tor - zacznijmy od e-usługi Sprawdź swoje punkty karne.

Jeśli masz już profil zaufany:

Krok 1: wejdź na portal GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierz Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zaloguj się profilem zaufanym.

Krok 4: jesteś u celu! Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Wideo

Kierowca = mObywatel

Od 5 grudnia 2020 r. licznik punktów karnych jest także dostępny w naszej aplikacji mObywatel. Pojawił się tam wraz z mPrawem Jazdy.

Aplikacja jest oficjalna, bezpieczna i bezpłatna, przygotowuje ją zespół NASK. Jeśli jeszcze jej nie masz, możesz ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore. Aby ją uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego.

Jeśli chcesz skorzystać z licznika punktów karnych – najpierw aktywuj mObywatela (mTożsamość) i mPrawo Jazdy. To trwa tylko chwilę.

Informacje o punktach karnych pobierane są raz na dobę - aktualizacja odbywa się codziennie około godziny 6.00.

Wraz z liczbą punktów karnych wyświetli się informacja, ile dni pozostało do ich wygaśnięcia.

A kiedy punkty wygasają? Oto odpowiedź:

  • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
  • gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś/miałaś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to Twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Więcej o aplikacji mObywatel, w której poza licznikiem punktów karnych znajdziecie też m.in. mPrawo Jazdy i mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC), na stronie gov.pl/mobywatel.

- Z naszej aplikacji korzysta już ponad 2,5 miliona osób. Każdy kierowca powinien ją mieć. Przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Stale ją rozwijamy i udoskonalamy. Warto ją mieć w swoim telefonie – mówi minister Marek Zagórski.

Wszystkim kierowcom, jak zwykle, życzymy zera na koncie (punktów karnych). A jeśli ktoś z Was nabierze ochoty na wyścigi – polecamy te komputerowe.

Jeźdź bezpiecznie (nie tylko w Dzień Kontroli Prędkości)! #ePolakpotrafi!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}