W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O KAP na konferencji Miasta w Internecie

28.07.2022

O wzroście liczby profili zaufanych na ePUAP do kilkunastu milionów, o tym że Internetowe Konto Pacjenta stało się bardziej popularne niż wiele serwisów rozrywkowych online, ale też o tym jak wygląda porządkowanie świata cyfrowych usług publicznych, czyli o projekcie Katalogi Administracji Publicznej (KAP), dyskutowano podczas jubileuszowej, 25. edycji konferencji Miasta w Internecie. Wydarzenie po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 odbyło się w formule stacjonarnej w dniach 22-23 czerwca w Warszawie.

Konferencja

Organizowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” event był okazją do „zderzenia” idei kreowanych na poziomie centralnym z oczekiwaniami i kreatywnymi pomysłami na poziomie lokalnym i regionalnym. W trakcie dwóch dni konferencji dyskutowano m.in. na temat roli samorządów w inwestycjach 5G, cyberbezpieczeństwa urzędów czy realiów polskich smart cities.

W gronie prelegentów, wśród których znaleźli się zarówno przedstawiciele sektora publicznego, branży IT oraz naukowcy, był również dr Szymon Mamrot, zastępca kierownika Grupy Badawczej Gospodarki Cyfrowej z Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. Instytut jest jednym z partnerów projektu KAP.

W swoim wystąpieniu jako kierujący projektem KAP z ramienia Łukasiewicz – PIT Szymon Mamrot skupił się m.in. na diagnozie świata cyfrowych usług publicznych w Polsce. Wskazywał przede wszystkim na brak kompletnej i referencyjnej bazy podmiotów publicznych i niepublicznych realizujących usługi, a także na mankamenty istniejących rejestrów danych takich jak np. REGON. Powielone i nieaktualne wpisy, literówki i pomyłki pisarskie, to tylko część z nich.

Dalej Szymon Mamrot wskazywał na potrzebę standaryzacji danych wymaganych do realizacji usług publicznych online. Udostępnienie centralnego katalogu metadanych wykorzystywanego przez serwisy krajowe oraz platformy samorządowe pozwoli ograniczyć powielanie tych samych prac realizowanych przez administrację publiczną.

– Docelowo system KAP, jako część  Architektury Informacyjnej Państwa, ma być kompletnym zbiorem wiarygodnych i uporządkowanych danych niezbędnych do realizacji usług publicznych online w Polsce – akcentował przedstawiciel Łukasiewicz – PIT dodając, że niebawem oddany do użytku zostanie pierwszy z sześciu katalogów ujętych w projekcie, czyli Katalog Podmiotów Publicznych (KPP) zawierający kompletny i aktualny rejestr podmiotów publicznych i niepublicznych świadczących usługi publiczne w Polsce. Skierowany do właścicieli systemów e-administracji utrzymujących własne bazy podmiotów katalog dostarczy aktualne dane o ponad 80 tysiącach podmiotów.

–  KPP będzie fundamentem do tworzenia kolejnych katalogów zawierających zbiory opisów spraw, wzorów dokumentów, usług i rejestrów publicznych. Z rozwiązań będą mogły korzystać przede wszystkim systemy centralne, ale także regionalne, dziedzinowe i komercyjne. Będą to otwarte dane do wykorzystania przez wszystkich. Na potrzebę ich ustandaryzowania i zebrania w jednym miejscu wskazywali prelegenci reprezentujący podmioty publiczne. Liczymy, że już niedługo zintegrują się z KPP, a w przyszłości pozostałymi katalogami przewidzianymi w projekcie – podsumował swoje wystąpienie Szymon Mamrot.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją z konferencji dostępną do pobrania w zakładce materiały.

Materiały

KAP​_Szymon​_Mamrot​_MWI
KAP​_Szymon​_Mamrot​_MWI.PDF 2.54MB
{"register":{"columns":[]}}