W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają konsultacje ustawy dotyczącej powstania Centralnego Rejestru Wyborców

19.10.2022

Po szerokich konsultacjach z samorządowcami i wskazaniu przez nich głównych kierunków kształtu ustawy, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała do konsultacji publiczny projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przewidujący utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców. Projekt ustawy ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom – organizację, a komisjom wyborczym – przeprowadzenie wyborów. Poprawi się również ich bezpieczeństwo. Projekt nie zakłada zmian w zasadach przeprowadzenia wyborów.

Ruszają konsultacje z samorządowcami dotyczące Centralnego Rejestru Wyborców. Nowy system IT pozwoli zautomatyzować dopisanie się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania.

Brak wymiany danych między rozproszonymi rejestrami wyborców skutkuje brakiem możliwości szybkiej zmiany miejsca głosowania. Taki wniosek wymaga współdziałania dwóch samorządów i wymiany informacji między nimi. Ze względu na czasochłonność procesu oraz spiętrzenie wniosków przed wyborami w latach ubiegłych istniało wysokie ryzyko nie rozpatrzenia wszystkich wniosków obywateli o dopisanie do spisów wyborców na czas głosowania, tak aby umożliwić im głosowanie we wskazanym miejscu. Zameldowanie na pobyt stały lub dopisanie do obwodu głosowania będzie skutkowało ujęciem w spisie wyborców w danym obwodzie i automatycznym wykreśleniem z dotychczasowego obwodu głosowania. Poza miejscem zamieszkania będzie można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak zaznaczył Janusz Cieszyński pełnomocnik rząd ds. cyberbezpieczeństwa - „Nowy system IT pozwoli zautomatyzować dopisanie się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Ponadto zastąpi lokalne rejestry wyborców prowadzone przez gminy.”

Każdy wyborca w łatwy sposób będzie mógł sprawdzić online, w którym obwodzie głosowania i którym lokalu wyborczym może realizować swoje prawo wyborcze.

Centralna baza danych o wyborcach i okręgach wyborczych umożliwi: 

  • elektroniczne usługi dla wyborców (wnioskowanie o dopisanie do obwodu do głosowania, automatyczne dopisanie do spisu wyborców, wgląd do danych własnych, zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego),
  • uzyskanie  referencyjnych danych o wyborcach,
  • zdefiniowanie w domenie cyfrowej granic obwodów i okręgów wyborczych.

Projekt ustawy jest efektem ponad rocznej pracy urzędników kancelarii, Krajowego Biura Wyborczego i analityków Centralnego Ośrodka Informatyki. Szczegóły projektu: Projekt (rcl.gov.pl)

Materiały

Koncepcja Biznesowa Centralnego Rejestru Wyborców
Koncepcja​_Biznesowa​_Centralnego​_Rejestru​_Wyborców.docx 2.06MB
{"register":{"columns":[]}}