W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do konsultacji - Komisja Europejska proponuje utworzenie Centrum Kompetencji i sieci ośrodków krajowych w obszarze cyberbezpieczeństwa

13.09.2018

12 września br. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiający Europejskie Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa w kwestiach Przemysłu, Technologii i Badań Naukowych oraz sieć krajowych ośrodków koordynacji. Projekt wpisuje się w kontynuację, zsynchronizowanych na poziomie UE, działań podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa oraz potencjał państw członkowskich w tej dziedzinie.

Utworzenie Europejskiego Centrum Kompetencji oraz sieci krajowych ośrodków ma w perspektywie uczynić z Unii Europejskiej światowego lidera w sferze cyberbezpieczeństwa i technologii cyfrowych i tym samym umożliwić  zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu i potencjału technologicznego w obszarze cyberbezpieczeństwa. 

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem Centrum Kompetencji będzie odpowiedzialne za zarządzanie europejskimi środkami przeznaczonymi na cyberbezpieczeństwo zapisanymi w propozycjach programów europejskich: Cyfrowa Europa oraz Horyzont Europa. Centrum będzie działać jako pojedynczy organ wdrażający różne programy unijne wpierające cyberbezpieczeństwo (m.in. Cyfrowa Europa, Horyzont Europa) i przyczyniać się do zwiększenia spójności między tymi programami. Natomiast proponowane krajowe ośrodki koordynacji ułatwią współpracę pomiędzy państwami członkowskimi i regionami.

Nowe Centrum Kompetencji to będzie także ośrodek, który połączy zasoby, w tym także środki finansowe (wkład z budżetu UE plus wkłady państw członkowskich) oraz wiedzę ekspercką dzięki współpracy podmiotów publicznych oraz szeroko rozumianego środowiska zajmującego się kwestiami cyberbezpieczeństwa w skład, którego wchodzą m.in. przemysł, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz uniwersytety.

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach, które potrwają do 21 września br. Efektem prac nad wymienionym dokumentem będzie stanowisko Rządu, które zostanie przedstawione na forum europejskim.

Będziemy wdzięczni za przesłanie Państwa stanowisk do Ministerstwa Cyfryzacji na adres: tomasz.wlaz@mc.gov.pl, agnieszka.wierzbicka@mc.gov.pl, jaroslaw.luba@mc.gov.pl

Projekt rozporządzenia znajduje się na stronie Komisji Europejskiej, natomiast wersja polska jest dostępna w opublikowanym poniżej dokumencie.

Materiały

Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiający Europejskie Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa w kwestiach Przemysłu, Technologii i Badań Naukowych oraz sieć krajowych ośrodków koordynacji
COM​_2018​_630​_PL​_ACTE​_f.odt 0.17MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.09.2018 12:08 Jakub Karpowicz
Pierwsza publikacja:
13.09.2018 12:08 Jakub Karpowicz