W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do konsultacji stanowiska rządu do projektu rozporządzenia w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym

26.10.2018

W związku z publikacją projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym zapraszamy Państwa do dzielenia się stanowiskami i opiniami dotyczącymi tego dokumentu. Przesłane materiały zostaną wykorzystane do przygotowania oficjalnego Stanowiska Rządu RP w tym zakresie.

Celem rozporządzenia jest zapobieganie rozpowszechnianiu treści terrorystycznych poprzez ich jak najszybsze usuwanie i zapobieganie ponownemu umieszczeniu w sieci.

Zaproponowany w rozporządzeniu model opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy właściwymi organami państwowymi, a podmiotami świadczącymi usługi hostingu, którzy zostali zdefiniowani jako dostawcy usług społeczeństwa informacyjnego polegających na przechowywaniu informacji dostarczonych przez dostawcę treści i na jego wniosek oraz na udostępnianiu przechowywanych informacji osobom trzecim.

Kluczowym obowiązkiem (art. 4) przewidzianym w projekcie jest usuwanie lub uniemożliwianie dostępu do treści terrorystycznych w ciągu 1 godziny od momentu otrzymania nakazu ze strony uprawnionego organu. Rozporządzenie przewiduje możliwość odwołania się od takiej decyzji. Zapisane są w nim także wyjątkowe przypadki, w których jednogodzinny termin nie znajdzie zastosowania. Co do zasady natomiast uporczywe niezastosowanie się do nakazów usunięcia treści może wiązać się z sankcją finansową - w wysokości nawet do 4 proc. rocznego obrotu dostawcy usług hostingowych.

Zgodnie z art. 6 na dostawcę usługi hostingu mogą zostać nałożone także obowiązki związane z proaktywnym działaniem zapobiegającym rozpowszechnianiu treści terrorystycznych. Do takich rozwiązań zalicza się m.in. mechanizmy automatycznie analizujące treści w celu uniemożliwienia ponownego opublikowania informacji już raz usuniętych, a także wykrywania, identyfikacji i sprawnego usuwania pojawiających się nowych treści terrorystycznych. Mechanizmy te powinny jednak działać pod nadzorem człowieka (art. 9).

Mając na uwadze duże znaczenie projektowanych przepisów na dalsze funkcjonowanie i rozwój internetu zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach. Ich efektem będzie stanowisko Rządu, które będzie prezentowane na forum europejskim.

Będziemy wdzięczni za przesłanie Państwa stanowisk do Ministerstwa Cyfryzacji do dnia 6 listopada 2018 r. na adres: Sekretariat.DPM@mc.gov.pl; jaroslaw.sekula@mc.gov.pl

Projekt rozporządzenia znajduje się na stronie EUR-Lex - bazie aktów prawnych Unii Europejskiej.

 

ZAKOŃCZONE : 2018-10-26 - 2018-11-06

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.11.2018 11:57 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
27.11.2018 11:57 Kinga Graczyk