W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela UE

Gdzie i kiedy złożyć wniosek

Wniosek składa obywatel UE (EOG/Konfederacji Szwajcarskiej) osobiście (tj. wymagane jest osobiste stawienie się przy składaniu wniosku lub na wezwanie organu) do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu obywatela UE.

Wniosek w przypadku:

  1. małoletniego – składają (tj. podpisują) rodzice lub ustanowieni przez sąd lub inny organ opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd lub inny organ opiekunów; 
  2. osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie - składa opiekun ustanowiony przez sąd lub inny organ;
  3. małoletniego bez opieki – składa kurator.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym ze względu na stan zdrowia wnioskodawcy, można odstąpić od wymogu osobistego stawiennictwa.

Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE;
  2. Cztery fotografie biometryczne wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku;
  3. Ważny dokument podróży lub inny ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo (oryginał do wglądu); 
  1. Dokumenty potwierdzające nieprzerwany pobyt trwający 5 lat (lub 3 lata, jeżeli dotyczy) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z warunkami prawa pobytu na okresy dłuższe niż 3 miesiące;
  2. Dokumenty stwierdzające przyczyny ewentualnych przerw w pobycie.

Wymagane opłaty

Za wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu nie są pobierane żadne opłaty. Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa – 17 zł.

Czas rozpatrywania sprawy

Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu wydawany jest bez zbędnej zwłoki po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Informacja o wydanym dokumencie

Przy odbiorze dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu należy okazać ważny dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. W przypadku odbioru dokumentu przez pełnomocnika wnioskodawcy – należy przedstawić szczególne pełnomocnictwo do odbioru tego dokumentu.

Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu jest ważny przez 10 lat. Nowy dokument jest wydawany na wniosek w związku z upływem ważności tego dokumentu. 
 

{"register":{"columns":[]}}