W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) jest państwową jednostką budżetową podległą Prezesowi Rady Ministrów. RCB funkcjonuje w oparciu o ustawę z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (art. 10) oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 lipca 2008 r. w sprawie organizacji i trybu działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Centrum zapewnia obsługę Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK) i ministra właściwego do spraw wewnętrznych w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego.

RCB wpisuje się również w system realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania, zapobiegania i likwidacji skutków zdarzeń o charakterze terrorystycznym. W zakresie tym współdziała z Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Do podstawowych zadań RCB, przy zastrzeżeniu właściwości Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (CAT ABW), należy dokonywanie analizy zagrożeń, w oparciu o dane uzyskiwane ze wszystkich możliwych „ośrodków kryzysowych" funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz w oparciu o dane od partnerów międzynarodowych. Zadania z zakresu przeciwdziałania, zapobiegania i usuwania skutków zdarzeń o charakterze terrorystycznym są realizowane we współpracy z organami administracji rządowej właściwymi w tych sprawach, w szczególności z Szefem ABW.

Bardzo ważnym zagadnieniem z punktu widzenia zagrożeń o charakterze terrorystycznym jest niewątpliwe ochrona infrastruktury krytycznej Państwa. Dyrektor RCB na podstawie szczegółowych kryteriów we współpracy z odpowiednimi ministrami odpowiedzialnymi za systemy, sporządza jednolity wykaz obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej z podziałem na systemy oraz informuje o ujęciu w wykazie ich właścicieli, posiadaczy samoistnych i zależnych, którzy mają obowiązek ich ochrony. Organy administracji publicznej, posiadacze samoistni i zależni obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej są obowiązani niezwłocznie przekazywać Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, będące w ich posiadaniu, informacje dotyczące zagrożeń o charakterze terrorystycznym dla tej infrastruktury krytycznej, istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, a także działań, które mogą prowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, mienia w znacznych rozmiarach, dziedzictwa narodowego lub środowiska.

W ramach współdziałania Szef ABW informuje Dyrektora RCB a o uzyskaniu informacji o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej będącej skutkiem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, zagrażającego infrastrukturze krytycznej, życiu lub zdrowiu ludzi, mieniu w znacznych rozmiarach, dziedzictwu narodowemu lub środowisku.

Ponadto do zadań RCB należy opracowywanie optymalnych rozwiązań pojawiających się sytuacji kryzysowych, a także koordynowanie przepływu informacji o zagrożeniach. W tym zakresie RCB realizuje swoje działania poprzez stworzenie katalogu zagrożeń, monitorowanie zagrożeń, uruchamianie procedur zarządzania kryzysowego na poziomie krajowym, realizację zadań planistycznych i programowych z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony infrastruktury krytycznej, nadzór nad spójnością procedur reagowania kryzysowego, organizowanie i prowadzenie szkoleń i ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego, współpracę międzynarodową, szczególnie z NATO i UE w ramach zarządzania kryzysowego.

Więcej informacji na temat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostępnych jest pod adresem: https://rcb.gov.pl/.

{"register":{"columns":[]}}