W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służby przygotowują się do sezonu zimowego

25.10.2018

Stan przygotowań służb do sezonu zimowego był głównym tematem posiedzenia Rady do spraw Ratownictwa przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obradom przewodniczył Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Posiedzenie Rady do spraw Ratownictwa przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji

Policja będzie koncentrować swoją aktywność w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, dbając w szczególności o bezpieczeństwo na drogach dojazdowych do nich. Zamierza edukować narciarzy i snowboardzistów, a także zwiększyć liczbę stoków objętych patrolami funkcjonariuszy. Od tego roku policjanci będą pełnić służbę także na wybranych stokach narciarskich w obszarze garnizonu świętokrzyskiego. Do tej pory można było ich spotkać w siedmiu garnizonach. Podpisane niedawno porozumienie z Polskim Związkiem Narciarskim i Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN pozwoli natomiast na kontynuowanie szkoleń funkcjonariuszy. 

Remont szlaków turystycznych, prawidłowe ich oznakowanie oraz edukacja i kształtowanie właściwych zachowań w obszarach parków narodowych - to plany na nadchodzącą zimę dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego.  

Władze GOPR i TOPR zapewniły o kompleksowym przygotowaniu do sezonu zimowego. Planowane są m.in. przeglądy stanu i wyposażenia stacji ratunkowych, szlaków turystycznych, szkolenia m.in. z zakresu prognozowania i ogłaszania zagrożeń lawinowych.

- Jeśli chodzi o budżet na 2019 rok zwrócimy się do wojewodów, by środki przekazywane były odpowiednio wcześniej. Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać i nie oszczędzamy – zapewnił wiceminister Jarosław Zieliński.

Wiceszef MSWiA poprosił o zaangażowanie służb w czasie sezonu zimowego. - Zróbmy wszystko, aby zima była bezpieczna, także pod kątem zagrożeń, jakie wiążą się z tlenkiem węgla – powiedział.

W posiedzeniu Rady uczestniczyli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego oraz wodnego, Lasów Państwowych, samorządów i organizacji harcerskich.

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym i pomocniczym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawach z zakresu nadzoru nad ratownictwem górskim i wodnym oraz w sprawach związanych z działaniami ratowniczymi prowadzonymi przez Ochotnicze Straże Pożarne w ramach ochrony przeciwpożarowej.

{"register":{"columns":[]}}