W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System Rejestracji Broni (SRB)

Projekt POPC.02.01.00-00-0113/19 w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Grafika SRB

Oś priorytetowa nr II „E-administracja i otwarty rząd”
 

Działanie nr 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych 
 

Termin rozpoczęcia realizacji Projektu:  styczeń 2020

Termin zakończenia realizacji Projektu: marzec 2023
 

Całkowity koszt realizacji Projektu: 10 842 446,00 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 9 175 962,05 PLN

Budżet państwa: 1 666 483,95 PLN

 

Celem projektu jest stworzenie rozwiązania informatycznego, umożliwiającego prowadzenie przez każdego przedsiębiorcę koncesjonowanego elektronicznej ewidencji strzeleckiej broni palnej i istotnych części strzeleckiej broni palnej, śledzenie zdarzeń oraz transakcji dotyczących broni, a także automatyzację procesu informowania przez przedsiębiorcę organów państwa.

System Rejestracji Broni umożliwi również udostępnienie elektronicznych dokumentów i zaświadczeń uprawniających podmioty albo osoby fizyczne do nabycia strzeleckiej broni palnej albo jej istotnych części, co ograniczy konieczność osobistych kontaktów kupującego z Policją lub Żandarmerią Wojskową.

W ramach realizacji Projektu wytworzona zostanie zharmonizowana i jakościowa baza danych oraz dostarczona i wdrożona niezbędna infrastruktura teleinformatyczna wraz z oprogramowaniem standardowym oraz oprogramowaniem dedykowanym.

Odbiorcami Systemu Rejestracji Broni będą:

  • Przedsiębiorcy, którym została udzielona koncesja w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną lub istotnymi częściami.
  • Komendant Główny Policji i komendanci wojewódzcy Policji.
  • Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej i komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej.
  • Podmioty uprawnione do weryfikacji i poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, oraz oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych.
  • Organ koncesyjny.
  • Minister właściwy do spraw gospodarki.
  • Policja.
  • Żandarmeria Wojskowa.
  • Agencja Wywiadu.
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
  • Służba Kontrwywiadu Wojskowego.
  • Służba Wywiadu Wojskowego.
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne.
  • Straż Graniczna.
  • Służba Celno-Skarbowa.
  • Służba Ochrony Państwa.

SRB zapewni 7 nowych jakościowo e-usług administracji publicznej, w tym 6 usług typu A2B i 1 usługę typu A2C:

Ewidencja broni

Prowadzenie indywidualnych, elektronicznych ewidencji strzeleckiej broni palnej i istotnych części strzeleckiej broni palnej przez każdego przedsiębiorcę koncesjonowanego.

Usługa usprawni i przyspieszy realizację ustawowych obowiązków przedsiębiorców oraz wzmocni kontrolę państwa nad bezpieczeństwem, w tym zwalczania nielegalnego obrotu bronią palną.

Śledzenie broni

Śledzenie zdarzeń przyjęcia strzeleckiej broni palnej lub istotnych części strzeleckiej broni palnej na stan magazynowy przedsiębiorcy koncesjonowanego, realizowane za pomocą funkcjonalności SRB zwolni podmioty i osoby fizyczne z obowiązku informowania organów właściwych o zmianie miejsca, w którym broń jest magazynowana/przechowywana.

Transakcje

Przesyłanie Policji szczegółowych informacji o dokonanej transakcji sprzedaży strzeleckiej broni palnej i istotnych części strzeleckiej broni palnej, po  zarejestrowaniu w SRB.

Archiwizacja ewidencji

Automatyczna archiwizacja elektronicznych ewidencji przedsiębiorcy, który zakończył działalność koncesjonowaną. Usługa ograniczy liczbę czynności realizowanych przez przedsiębiorcę kończącego prowadzenie działalności koncesjonowanej.

eKoncesje

Udostępnianie przedsiębiorcy koncesjonowanemu informacji o aktywnych koncesjach innych przedsiębiorców wraz z ich zakresem.

eZaświadczenia 

Udostępnienie elektronicznych dokumentów i zaświadczeń uprawniających podmioty albo osoby fizyczne do nabycia strzeleckiej broni palnej lub istotnych części strzeleckiej broni palnej, co ograniczy konieczność osobistych kontaktów kupującego z Policją.

Kontrola i nadzór

Informacje o przeprowadzonych przez przedsiębiorcę transakcjach gospodarczych będą dostępne dla organów uprawnionych w SRB, bez konieczności angażowania przedsiębiorcy w proces weryfikacji transakcji. Organy uprawnione będą mogły samodzielnie sprawdzić w SRB dane jednostki strzeleckiej broni palnej lub istotnej części strzeleckiej broni palnej bez angażowania przedsiębiorcy. Usługa ograniczy obciążenia po stronie przedsiębiorcy wynikające z obowiązku nadzoru nad działalnością koncesjonowaną przedsiębiorcy przez organy uprawnione.

Podstawa prawna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/555 z dnia 24 marca 2021 r. w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni.

Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1545, z późn. zm.).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.01.2022 11:45 Piotr Świątkowski
Pierwsza publikacja:
30.07.2020 15:16 Joanna Ćmiel
{"register":{"columns":[]}}