W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jednostka Wojskowa GROM

Tworzenie Jednostki rozpoczęto w 1990 roku, wykorzystując najlepsze doświadczenia zagraniczne, zwłaszcza z USA i Wielkiej Brytanii.

Oficjalnie pod nazwą GROM, Jednostka została powołana do życia 13 lipca 1990 roku. Pierwszym Dowódcą Jednostki Wojskowej GROM został podpułkownik Sławomir Petelicki.

W 1992 roku Jednostka Wojskowa GROM osiągnęła pełną gotowość bojową.  Od 1 października 1999 roku Jednostka została przeniesiona do struktur Ministerstwa Obrony Narodowej.

W styczniu 1995 roku na wspólne zimowe ćwiczenia, obejmujące również skoki spadochronowe żołnierzy GROM i 22. Pułku Special Air Service, został zaproszony były żołnierz Armii Krajowej – Cichociemny Bronisław Czepczak-Górecki. Wówczas dowódca GROM pułkownik Sławomir Petelicki wystąpił z inicjatywą przejęcia tradycji Cichociemnych przez żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM.

Decyzją  Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 sierpnia 1995 r. w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji i nadania nazwy wyróżniającej Jednostce Wojskowej Nr 2305 w Warszawie, Jednostka przejęła dziedzictwo i z honorem kontynuuje tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej 1940-1945 oraz przyjęła nazwę wyróżniającą  „Cichociemnych”.

Termin "CICHOCIEMNY" zrodził sie w czasie II Wojny Światowej podczas szkolenia żołnierzy "specjalnego przeznaczenia" w Wielkiej Brytanii i używany nawet w instrukcji szkoleniowej Oddziału VI z roku 1941. Przydomek ten miał oddać charakter zadań, do których byli przygotowani skoczkowie: „po cichu i po ciemku”.

Od początku istnienia Jednostka Wojskowa GROM zdobywała doświadczenia w misjach bojowych w różnych rejonach świata. Żołnierze Jednostki są gotowi do prowadzenia działań specjalnych w każdych warunkach klimatycznych i geograficznych, do czego przygotowują się w trakcie bardzo wymagających szkoleń specjalistycznych i morderczego treningu codziennego. Doświadczenia i wnioski z misji, powodują, że system szkolenia Jednostki jest nieustannie modyfikowany, aktualizowany oraz dostosowywany do odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.

Żołnierze Jednostki nabywali doświadczenie podczas działań bojowych na Haiti, Bałkanach, Kuwejcie, Zatoce Perskiej, Afganistanie i Iraku.

Przyjęcie żołnierza w szeregi Jednostki Wojskowej GROM jest zawsze poprzedzone wieloetapową selekcją bądź kwalifikacją. Od kandydata do służby wymaga się wysokiej sprawności fizycznej i intelektualnej oraz odporności na stres i zmęczenie, umiejętności pracy w zespole, zdolności do podejmowania racjonalnych decyzji i działania w sytuacjach trudnych, a także przystosowywania się do często zmieniających się warunków otoczenia. Kandydatom przydaje się również znajomość języków obcych, prawo jazdy i umiejętność pływania. W Jednostce Wojskowej GROM kładziony jest szczególny nacisk nie tylko na siłę fizyczną i ponadprzeciętną sprawność żołnierzy, ale przede wszystkim na zgranie zespołu, tworzenie koleżeńskich więzi i budowanie wzajemnego zaufania.

System szkolenia żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM obejmuje trzy główne obszary:

  • przeciwterrorystyczne działania lądowe i morskie: uwalniania zakładników z obiektów stałych i pojazdów, ochrona VIP i obiektów, zabezpieczanie działań i operacji innych służb wojskowych oraz pozamilitarnych

  • działania specjalne: prowadzenie rozpoznania, działania destrukcyjne na głębokich tyłach i zapleczu przeciwnika, eliminowanie potencjalnych zagrożeń personalnych i technicznych w strukturach przeciwnika, udział w ewakuacji ludności.

  • morskie działania przeciwterrorystyczne: zwalczanie terroryzmu na styku ląd/morze, na obiektach pływających i platformach.

Dodatkowo żołnierze GROM biorą udział w szkoleniach: spadochronowych, nurkowych, wysokościowych, pirotechnicznych i medycznych.

Jednostka Wojskowa GROM jest jednym z ogniw bezpieczeństwa państwa. Obecnie Dowódcą JW  GROM jest płk Grzegorz Mikłusiak.

Jednostka bezpośrednio podlega pod Dowódcę Komponentu Wojsk Specjalnych.  

Więcej informacji na temat JW GROM dostępnych jest na stronie pod adresem: https://grom.wp.mil.pl/pl/ oraz https://dkws.wp.mil.pl/pl/

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}