W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promocja eksportu

W wyniku przeprowadzonych analiz wybraliśmy 15 kluczowych sektorów polskiej gospodarki promowanych w obecnej perspektywie finansowej. Zaplanowaliśmy dla tych sektorów działania promocyjne mające na celu umacnianie rozpoznawalności Polski i Marki Polskiej Gospodarki oraz polskich MŚP i ich produktów/usług na rynkach zagranicznych.

od lewej logotyp programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, trzy gwiazdki w kolorach żółtym, białym i czerwonym na granatowym tle, biało-czerwona flaga Polski a obok napis Rzeczpospolita Polska, flaga UE a obok napis dofinansowane przez Unię Europejską

Wybrane sektory posiadają wysoki potencjał eksportowy oraz innowacyjny, a także wpisują się w obszary wsparcia powiązane z KIS.

Do 15 sektorów o wysokim potencjale eksportowym i innowacyjnym należą:

  1. sektor budowy i wykańczania budowli
  2. sektor elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki
  3. sektor farmaceutyczny i wyrobów medycznych
  4. sektor ICT/IT
  5. sektor kosmetyczny
  6. sektor lotniczo-kosmiczny
  7. sektor maszyn i urządzeń
  8. sektor meblarski
  9. sektor motoryzacyjny
  10. sektor pojazdów szynowych
  11. sektor przemysłu kreatywnego
  12. sektor spożywczy
  13. sektor statków specjalistycznych, jachtów i łodzi
  14. sektor wysokich technologii w obszarze bezpieczeństwa i towarów podwójnego zastosowania
  15. sektor zielonych technologii

Dla wybranych 15 sektorów opracowaliśmy na lata 2024-2029 koncepcje programów promocji obejmujące m.in. organizację stoisk narodowych na najważniejszych dla poszczególnych sektorów wydarzeniach targowych na świecie, realizację kampanii promocyjnych i misji gospodarczych. Programy promocji będziemy realizować w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), działanie 2.26 Umiędzynarodowienie MŚP - Brand Hub. Koncepcje programów promocji przygotowaliśmy wspólnie z partnerami, z którymi będziemy realizować projekt. Na partnerów wybraliśmy PARP, PAIH S.A., KOWR oraz POLSA. To oni skonsultowali koncepcje programów promocji z przedsiębiorcami. 

Stoiska narodowe na najważniejszych wydarzeniach targowych 

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną listą wydarzeń targowych, na których będą organizowane stoiska narodowe. 

W lutym 2024 r. dokonaliśmy zmian w programie promocji sektora spożywczego (nie będzie w 2024 r. stoiska narodowego na targach GULFOOD w Dubaju, w zamian zostanie zorganizowane stoisko na tych targach w 2029 r.), sektora elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki (nie będzie w 2024 r. stoiska na targach HANNOVER MESSE, w zamian stoisko zostanie zorganizowane na targach Elektronica w Monachium w 2026 r.), sektora motoryzacyjnego (zamiast stoiska na targach Automechanika 2024 w Stambule, zostanie zorganizowane stoisko na targach  Automechanika 2024 w Johannesburgu, RPA). 

23 stycznia 2024 r. wprowadziliśmy zmianę w sektorowym programie promocji zielonych technologii. Stoisko narodowe zostanie zorganizowane na targach Intersolar Europe w Monachium w 2025 r., w zamian za pierwotnie planowane stoisko na targach Wind Energy w Hamburgu w 2024 r.

13 października 2023 r. wprowadziliśmy zmiany na liście w odniesieniu do dwóch sektorowych programów promocji: elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki oraz zielonych technologii. Kolejnych zmian dokonaliśmy 22 listopada 2023 r. i dotyczyły one sektora budowy i wykańczania budowli. 27 listopada 2023 r. wprowadziliśmy zmianę do programu promocji sektora przemysłu kreatywnego. 20 grudnia 2023 r. dokonaliśmy kolejnej zmiany dotyczącej sektora zielonych technologii.

Wsparcie dla firm 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach komplementarnego działania 2.25 FENG Promocja marki innowacyjnych MŚP, zorganizowała już pierwszy konkurs dla przedsiębiorców. Nabór wniosków o dofinansowanie odbył się w terminie: 16 października - 30 listopada 2023 r. Do PARP wpłynęło 231 wniosków na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 92 mln zł. Dofinansowanie zostało przyznane dla 136 projektów. 

O wsparcie w ramach działania 2.25 mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora MŚP prowadzący działalność eksportową i uzyskujący przychody z eksportu na poziomie co najmniej 30%. Wymagane jest także potwierdzenie innowacyjności firmy – ponoszenie wydatków na B+R lub wdrożenie innowacji produktowych lub w procesach biznesowych. Wszystkie informacje oraz dokumenty konkursowe są dostępne na stronie PARP.

Program promocji EXPO 2025 

W ramach udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2025 Osaka, Kansai w Japonii przygotowaliśmy program promocji dla firm zainteresowanych ekspansją na rynek japoński. Przedsiębiorcy będą mogli zrealizować działania również na innych rynkach azjatyckich wskazanych w programie promocji. 

Już w maju 2024 r. zostanie ogłoszony przez PARP w ramach działania 2.25 FENG konkurs dla przedsiębiorców z sektora MŚP dedykowany EXPO 2025.  

Zapraszamy przedsiębiorców do udziału w konkursach PARP.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej dedykowanej EXPO 2025 i zapoznania się ze wszystkimi działaniami podejmowanymi w związku z udziałem Polski w tym wydarzeniu. 

 

Materiały

Lista wydarzeń targowych w ramach 15 sektorów​_wersja z 21 lutego 2024 r.
Lista​_targów​_w​_ramach​_15​_sektorów​_2024-2029​_wersja​_z​_21022024.pdf 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}