W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jedziemy? Wreszcie!

24.01.2022

Rozpoczął się okres ferii zimowych. To, poza wyczekiwanym czasem odpoczynku od codziennych obowiązków, dla wielu oznacza – wyjazd. Jeśli w zimową podróż wybieracie się samochodem, busem lub autokarem, pamiętajcie o naszych e-usługach i – jedźcie bezpiecznie.

Na zdjęciu widać uśmiechniętą młodą parę, mężczyzna trzyma na rękach małe dziecko. Rodzice mają na sobie kaski narciarskie, ubrani są w zimowe kurtki, w tle ośnieżony krajobraz i fragment drewnianego, górskiego domu.

Niezależnie od tego, czy siadasz za kierownicą, czy wygodnie w fotelu – na portalu GOV.pl znajdziesz coś dla siebie. Sprawdź i przekonaj się sam!

Czujny pasażer

Na co dzień i przy dłuższych podróżach często wybieramy autobusy, busy i autokary. Kto nie lubi zrelaksować się w drodze do celu, np. z książką, czy ulubioną muzyką? Pamiętajcie, że najważniejsze jest, aby dotrzeć do niego bezpiecznie. Wydawało Wam się, że to wyłącznie w gestii kierowcy? Otóż nie!

Dzięki naszej e-usłudze Bezpieczny autobus, każdy z Was może sprawdzić, czy pojazd, którym podróżujecie, nie budzi zastrzeżeń. Jak? Prosto, szybko i bezpłatnie.

Wystarczy wejść na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl, wpisać numer rejestracyjny i kliknąć „Sprawdź pojazd”. W ten sposób od razu dowiecie się, czy autobus, bus lub autokar, do którego wsiadacie:

  • ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Wyświetlą się również informacje o tym, w ile miejsc jest wyposażony oraz - jaki stan licznika odnotowano podczas badań technicznych (te dane gromadzone są od 2014 roku).

Pamiętajcie o tej e-usłudze nie tylko w przypadku wyjazdów na ferie, ale każdego dnia. Dokładnie w ten sam sposób sprawdzicie, czy autobus, którym udajecie się do pracy, albo Wasze dziecko wyrusza na szkolną wycieczkę – jest bezpieczny.

Punkty pod kontrolą

Kierowcy – teraz coś dla Was. Ile punktów karnych macie aktualnie na koncie? Nie pamiętacie?? Kiedyś, aby to sprawdzić, należało udać się na komisariat. A dziś - można to zrobić w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca – przez internet na dwa sposoby.

Pierwszy, to skorzystanie z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne, dostępnej na portalu GOV.pl.  Drugi – bezpłatna aplikacja mObywatel. W przypadku każdego z nich konieczne będzie skorzystanie z profilu zaufanego (PZ). Jeśli już go masz, na pewno wiesz, że przydaje się w wielu sytuacjach, a to tylko kolejna z nich. Nie korzystasz z PZ? Koniecznie to zmień. Sprawdź, jak założyć profil zaufany i zrób to już dziś.

– mObywatel to narzędzie, które ułatwia codzienność kierowcom. W tej bezpłatnej aplikacji znajdą oni m.in. mPrawo Jazdy, czyli cyfrowy odpowiednik tradycyjnej wersji dokumentu, mPojazd – dane z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu oraz sprawdzą aktualny stan swoich punktów karnych. A to tylko część spośród dostępnych funkcjonalności – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Nie jesteś kierowcą? mObywatel jest również dla Ciebie! W aplikacji znajdziesz także – między innymi: odwzorowanie danych z dowodu osobistego, bilety kolejowe, e-recepty, Unijny Certyfikat COVID, czy mLegitymację szkolną i studencką.

Pobierz aplikację mObywatel na swojego smartfona i przekonaj się jak jest wygodna:

•    Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj
•    Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Historia bez tajemnic

A może należysz do osób, które na zimowy wyjazd planują wybrać się nowym autem i właśnie szukasz tego wymarzonego, które spełni wszystkie oczekiwania? Skorzystaj z naszej e-usługi Historia pojazdu i kup sobie spokój, zamiast niepewności. O co chodzi?

Dzięki tej e-usłudze sprawdzisz, czy dany pojazd (samochód lub motocykl) nie był kradziony, złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika. Potrzebujesz wyłącznie takich danych jak:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

Masz je? Jeśli tak, wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl – tu dowiesz się wszystkiego. Wpisz wymagane informacje, kliknij „Sprawdź pojazd” i gotowe! W ten sposób możesz poznać historię pojazdów zarejestrowanych w Polsce, ale również zagranicą. W tym drugim przypadku niezbędny będzie jednak profil zaufany.

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź dla kupujących/sprzedających – zbycie/nabycie pojazdu również możecie zgłosić online. Skorzystajcie z e-usługi. Nie ma prostszego sposobu.

Szerokiej i przede wszystkim – bezpiecznej drogi. e-Polak potrafi!

{"register":{"columns":[]}}