W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbieramy liście, czyli październik w CEPIK-u

05.11.2021

143 568 – tyle pojazdów, w tym przyczepa do zbierania liści, pojawiło się w październiku w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Znamy więcej szczegółów!

Zdjęcie - żółty liść za wycieraczką, na szybie auta.

Jak co miesiąc, sprawdziliśmy dla Was najpopularniejsze marki i poszukaliśmy ciekawostek. Co znaleźliśmy?

W markach bez zmian

Zacznijmy od początku. W październiku w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przybyło dokładnie 143 568 pojazdów. To o prawie 9 tysięcy mniej niż w październiku rok temu.

Najwięcej, jak zwykle, Polacy zarejestrowali samochodów osobowych – 104 131. Na drugim miejscu znalazły się samochody ciężarowe – 12 917.

Poza osobówkami i samochodami ciężarowymi, w październiku w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się także m.in.: 4756 motocykli, 307 autobusów i 3272 ciągniki rolnicze.

A jakie marki królują na polskich drogach? Na pierwszym miejscu –  jak zwykle - Volkswagen. Wśród najpopularniejszych marek wszystkich zarejestrowanych w październiku pojazdów znalazły się kolejno:

  1. Volkswagen - 10636       
  2. Opel - 9735        
  3. Ford - 9687        
  4. Toyota - 8002    
  5. Renault - 7342  
  6. Audi - 7221        
  7. BMW - 6706      
  8. Mercedes-Benz - 6147  
  9. Peugeot - 5053 
  10. Hyundai - 4828 

Wśród zarejestrowanych w październiku samochodów osobowych w Top 10 znalazły się marki:

  1. Volkswagen - 9496         
  2. Opel - 8856        
  3. Ford - 8282        
  4. Toyota - 7617    
  5. Audi - 7216        
  6. BMW - 6390      
  7. Renault - 5233  
  8. Hyundai - 4811 
  9. KIA - 4648           
  10. Mercedes-Benz - 4433  

Co ciekawe, we wrześniu w pierwszej 10 znalazła się również Skoda. W październiku na jej miejsce wjechał Mercedes-Benz.

Jesienne porządki

Co jeszcze ciekawego znaleźliśmy w bazie CEP w październiku? Przyczepę do zbierania liści! Zarejestrowano ją w województwie dolnośląskim, a wyprodukowano w 2021 r. Rok temu w tym samym czasie Polacy zarejestrowali trzy przyczepy tego typu.

Oto inne ciekawe - zarejestrowane w październiku - nowości w bazie CEP:

  • 1 sortownik (przyczepa specjalna)
  • 5 samochodów do nauki jazdy
  • 115 pojazdów do wywozu śmieci (114 samochodów ciężarowych i 1 naczepę)
  • 4 zamiatarki
  • 64 samochody do zimowego utrzymania dróg
  • 2 wciągarki linowe (przyczepy specjalne)
  • 45 sprężarek powietrza (20 przyczep lekkich i 25 przyczep specjalnych)
  • 2 ruchome reklamy
  • 2 samochody ratowniczo-gaśnicze
  • 1 samochód do ratownictwa drogowego
  • 10 samochodów do oczyszczania dróg
  • 22 maszty oświetleniowe (przyczepa specjalna)
  • 2 samochody do czyszczenia toalet.

E-usługi dla kierowców

Baza CEP to źródło wiedzy, ciekawostek i inspiracji. Ale nie tylko! Daje też wiele możliwości. To właśnie dzięki niej oraz Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) powstało sporo przydatnych e-usług!

Kierowco - sprawdź, co możesz załatwić przez internet:

  • Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu – od 4 czerwca nowy samochód może zarejestrować za Ciebie uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Ty musisz jedynie przekazać mu pisemne upoważnienie - podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. O nic więcej nie musisz się martwić.
  • Zgłoś zbycie/nabycie pojazdu - na dopełnienie obowiązku związanego ze zgłoszeniem kupna, sprzedaży lub darowizny pojazdu masz 60 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny. Zrób to przez internet!
  • Historia Pojazdu - dzięki tej e-usłudze możesz sprawdzić m.in. czy pojazd nie był kradziony, złomowany, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN i datę pierwszej rejestracji.
  • mPrawo jazdy – czyli dokument potwierdzający uprawnienia kierowcy w telefonie. Znajdziesz je w naszej aplikacji mObywatel. Jest tam też licznik punktów karnych!
  • mPojazd - dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Tę usługę także znajdziesz w mObywatelu. Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja przypomni Ci o tym.
  • Mój Pojazd - usługa, dzięki której sprawdzisz stan licznika z ostatniego badania technicznego lub dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jesteś właścicielem.
  • Bezpieczny autobus - pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy nie jest oznaczony jako wycofany z ruchu.

Szerokiej drogi!

Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.

{"register":{"columns":[]}}