W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje polsko-estońskie

16.10.2020

W piątek (16 października br.) Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu w MSWiA rozmawiał podczas wideokonferencji z Lauri Lugną, stałym sekretarzem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Estonii. Głównym tematem konsultacji był Nowy Pakt ws. Migracji i Azylu.

Wideokonferencja ministra Bartosza Grodeckiego z Lauri Lugną, stałym sekretarzem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Estonii.

Wiceministrowie wymienili poglądy w kwestii komunikatu Komisji Europejskiej opublikowanego 23 września br. pod nazwą Nowego Paktu w sprawie Migracji i Azylu. Oba kraje w wielu kwestiach podzielają punkt widzenia na najbardziej dyskusyjne kwestie paktu - w tym sceptycyzm odnośnie obligatoryjnych relokacji lub przesiedleń.

Estonia wraz z Polską, obok Łotwy i Słowenii, była sygnatariuszem listu wysłanego w czerwcu bieżącego roku przedstawiającego wspólne stanowisko w odniesieniu do prac nad paktem, który pozostaje ważnym wkładem w dyskusję na ten temat. Zgodzono się kontynuować wspólne wysiłki w celu podtrzymania i rozszerzenia grona państw podobnie oceniających dokument Komisji, w ramach formatu współpracy V4+. Estoński wiceminister potwierdził chęć udziału w kolejnych działaniach inicjowanych w tej sprawie przez Polskę, która aktualnie przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej.

Drugim dominującym tematem rozmowy była wymiana informacji, co do stanu epidemicznego w obu krajach. Dyskutowano m.in. o rozwiązaniach stosowanych w związku z COVID-19 i roli ministerstw spraw wewnętrznych w walce z koronawirusem, w tym w odniesieniu do zarządzania granicami.

Ponadto spotkanie poświęcono krótkiemu przeglądowi priorytetów i najważniejszych projektów w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego po stronie polskiej i estońskiej. Strona estońska jest zainteresowana doświadczeniami Polski we współpracy z Międzynarodowym Centrum do spraw Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD). Strona estońska zwróciła także uwagę na kwestię właściwej ochrony tzw. granicy zielonej. Estonia jest zwolennikiem wspólnych dla wszystkich państw europejskich minimalnych wymagań w tym zakresie, a Polska opowiada się za wprowadzeniem efektywnych procedur gwarantujących szczelność granic. Rolę w tej kwestii odgrywa także współpraca z mającą siedzibę w Warszawie unijną agencją FRONTEX.

{"register":{"columns":[]}}