W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Mariusz Kamiński uczcił pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego w 74. rocznicę śmierci

25.05.2022

Dzisiaj, 25 maja br. szef MSWiA Mariusz Kamiński złożył wieniec pod ścianą straceń na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w 74. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Ministrowi towarzyszyła córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz.

Na zdjęciu widać jak minister Mariusz Kamiński i Zofia Pielecka-Optułowicz składają wieniec przed ściana straceń.

Wszędzie tam, gdzie Polak musiał walczyć o wolność swojego kraju, tam był rotmistrz Pilecki. Walczył do końca. Został zamordowany przez komunistów właśnie za tę walkę o wolność, za przywiązanie do tych podstawowych i najważniejszych wartości ludzkich i polskich. Był wybitnym Polakiem i pięknym, odważnym człowiekiem

– mówił minister Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA podkreślił, że postać Witolda Pileckiego jest dobrze znana w polskich służbach i wojsku.

Był wybitnym żołnierzem, patriotą. Takie postawy to jest część etosu naszych służb, naszego wojska

– zaznaczył minister.

Rotmistrz Pilecki to postać formatu światowego, europejskiego. Jest oczywiście bohaterem naszego narodu, naszego kraju, ale to co zrobił dla świata, dla wolności jest wspaniałym świadectwem człowieczeństwa. Walczył o wolność i z niemieckim nazizmem i z rosyjskim komunizmem. I zapłacił za to najwyższą cenę, swojego życia

– dodał.

Pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. To również autor raportów o Holocauście (tzw. Raportów Pileckiego).

W 1947 roku został aresztowany przez UB, gdy wpadł w pułapkę w mieszkaniu w Warszawie. Przetrzymywano go w więzieniu przy ul. Rakowieckiej (obecna siedziba Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL). Był tam torturowany i brutalnie przesłuchiwany. Wraz z 7 współpracownikami skazano go na śmierć w pokazowym procesie jako „szpiega” i „zdrajcę”.

Został zamordowany 25 maja 1948 r. o godz. 21:30. Co roku, w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego, na terenie dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej, odbywają się uroczystości upamiętniające postać rotmistrza. 

W 2006 Pilecki otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}