W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nominacje generalskie dla czterech oficerów Straży Granicznej

11.11.2021

W czwartek (11 listopada br.) prezydent Andrzej Duda mianował na stopień generała brygady Straży Granicznej czterech oficerów: pułkownika SG Andrzeja Jakubaszka, komendanta Podlaskiego Oddziału SG; pułkownika SG Adama Jopka, komendanta Śląskiego Oddziału SG; pułkownika SG Stanisława Laciugę, komendanta Karpackiego Oddziału SG oraz pułkownika SG Andrzeja Popko, komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG. W uroczystości w Belwederze wziął udział minister Mariusz Kamiński.

Na zdjęciu widać ministra Mariusza Kamińskiego składającego gratulacje jednemu z nominowanych generałów SG i innych uczestników uroczystości w Belwederze.

Stopień generała brygady Straży Granicznej nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Podczas uroczystości wręczenia nominacji, oficerowie z rąk szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego otrzymali pamiątkowe szable generalskie.

Z całego serca dziękuję Panom Generałom za służbę, która umożliwiła wprowadzenie w korpus generalicji RP. Wierzę w to, że do tych gwiazdek, które dziś Panowie Generałowie otrzymaliście, dojdą kolejne za wierną i zaangażowaną służbę, za zasługi dla Rzeczpospolitej - prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie podkreślił, że po raz pierwszy na pasie granicznym zmagamy się z atakiem hybrydowym. - Dziś w obronie granicy uczestniczy Straż Graniczna, Policja i Wojsko Polskie. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Wierzę, że uda nam się doprowadzić do powrotu normalności

– zaznaczył prezydent.

Poniżej biogramy oficerów Straży Granicznej awansowanych dziś na stopień generalski:

Płk SG Andrzej Jakubaszek posiada ponad 20-letni staż służb w Straży Granicznej. Ukończył Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W lipcu 2001 r. został przyjęty do służby w Straży Granicznej, gdzie zajmował kolejno stanowiska służbowe: naczelnika wydziału w Komendzie Głównej Straży Granicznej, następnie zastępcy dyrektora i dyrektora. W latach 2005-2007 funkcjonariusz był odpowiedzialny za utworzenie w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej struktur w zakresie działań związanych z postępowaniami administracyjnymi dotyczącymi cudzoziemców (w tym zorganizowanie strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców). Na przestrzeni lat brał udział w tworzeniu projektów ustaw nowelizacyjnych w zakresie prawa dotyczącego zasad pobytu cudzoziemców na terytorium RP oraz ochrony międzynarodowej. Szef MSWiA powołał płk. SG Andrzeja Jakubaszka we wrześniu 2021 r. na stanowisko komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Płk SG Andrzej Jakubaszek opracowywał wdrażanie działań niezbędnych dla wprowadzenia na wyznaczonym obszarze województwa podlaskiego stanu wyjątkowego w szczególności poprzez współpracę z Policją oraz Żandarmerią Wojskową. 

Płk SG Adam Jopek rozpoczął służbę w 1993 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Po ukończeniu uczelni pełnił zawodową służbę wojskową w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych MSWiA. Służbę w Straży Granicznej pełni od lutego 1999 r. Zajmował kolejno stanowiska służbowe: dowódcy plutonu, specjalisty, starszego specjalisty, zastępcy komendanta strażnicy SG, komendanta strażnicy SG, zastępcy komendanta granicznej placówki kontrolnej SG, komendanta granicznej placówki kontrolnej SG, komendanta placówki SG. Od września 2016 r. płk Adam Jopek pełni funkcję komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Płk SG Stanisław Laciuga pełni służbę w Straży Granicznej od 26 lat. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po przyjęciu do służby został skierowany do Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, a następnie do Strażnicy Straży Granicznej w Muszynie. W październiku 1997 r. został przeniesiony do pełnienia służby w Karpackim Oddziale Straży Granicznej. W latach 1999-2001 służył poza granicami kraju w charakterze eksperta ochrony Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Po powrocie pełnił służbę na kolejnych stanowiskach kierowniczych m.in. w Wydziale Ochrony Granicy Państwowej i Wydziale Granicznym. Po zniesieniu z dniem 31 grudnia 2013 r. Karpackiego Oddziału Straży Granicznej został przeniesiony do pełnienia służby w  Karpackim Ośrodku Wsparcia SG w Nowym Sączu, gdzie zajmował stanowisko naczelnika Wydziału Wsparcia. W marcu 2016 r. płk SG Stanisław Laciuga został powołany na pełnomocnika komendanta głównego Straży Granicznej do spraw utworzenia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu. W maju 2016 r. szef MSWiA powołał płk. SG Stanisława Laciugę na stanowisko komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Płk SG Andrzej Popko służbę w Straży Granicznej rozpoczął we wrześniu 1992 r. jako kadet Szkoły Chorążych w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Następnie realizował zadania służbowe jako kontroler w Granicznej Placówce Kontrolnej Straży Granicznej w Terespolu. Od stycznia 1995 r. pełnił służbę w Granicznej Placówce Kontrolnej Straży Granicznej w Sławatyczach. W 2001 r. ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. W lutym 2002 r. został ponownie przeniesiony do Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w Terespolu, gdzie pełnił służbę na stanowiskach kierownika zmiany, a następnie kierownika grupy służby granicznej oraz zastępcy komendanta placówki Straży Granicznej. W lutym 2008 r. został mianowany na stanowisko naczelnika Wydziału Granicznego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, jednocześnie w okresie 14 lipca - 13 grudnia 2014 r. pełnił obowiązki zastępcy komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. W marcu 2016 r. został powołany na stanowisko komendanta Placówki SG w Dorohusku. Od września 2016 r. pełnił służbę na stanowisku komendanta Placówki SG w Terespolu. W maju 2018 r. został mianowany na stanowisko dyrektora Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej. W maju 2021 r. został powołany na stanowisko komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Od 2018 r. realizuje również dodatkowe czynności służbowe m.in. pełniąc funkcję przewodniczącego polskiej części komisji ds. przejść granicznych i infrastruktury Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Rady Koordynacyjnej ds. Współpracy Międzyregionalnej.

103. rocznica odzyskania niepodległości

Przed uroczystością wręczenia nominacji generalskich prezydent Andrzej Duda, minister Mariusz Kamiński, szef BBN Paweł Soloch oraz minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się centralne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości m.in. uroczysta odprawa wart. Wieniec od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli wspólnie: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawieckiego, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. W uroczystościach na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczył minister Mariusz Kamiński. 

Wolność zawdzięczamy sobie sami. To było męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę. Bardzo często zmierzano do tego, by zniszczyć nasz naród. Nigdy się to nie udało. Zawsze trwaliśmy przy naszej tradycji, wierze, kulturze. Zawsze tu byliśmy i jesteśmy. Nie zniszczyły nas wojny i zabory

– podkreślił prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu nawiązał również do aktualnej sytuacji na granicy z Białorusią.

Patrzę na Was, żołnierze i funkcjonariusze - stojący dumnie w służbie Rzeczypospolitej. Przyszedł czas, w którym trzeba bronić granic. Dziękuję Wam funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze i policjanci

– powiedział prezydent.

Na placu Piłsudskiego odbyła się też uroczysta defilada pododdziałów z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięły w niej udział służby podległe MSWiA – Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}