W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O polityce migracyjnej na Radzie JHA

28.01.2021

Wiceminister Bartosz Grodecki wziął dziś (28 stycznia 2021 r.) udział w nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA), zorganizowanym przez prezydencję portugalską. Podczas spotkania omówiono zagadnienia kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej, takie jak polityka migracyjna i azylowa, przyszłość Europolu i wyzwania dla Strefy Schengen, szczególnie w kontekście pandemii COVID-19.

Wiceminister Bartosz Grodecki

W toku debaty Polska podkreśliła, że odpowiedzialna dyskusja o polityce migracyjnej nie może pomijać trzech obszarów: wymiaru zewnętrznego migracji, ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej i kwestii solidarności. Wskazano również na rolę agencji Frontex w świetle presji migracyjnej na południu UE. Wiceminister Bartosz Grodecki wyraził silne poparcie dla dalszego wzmacniania ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej, ponieważ jest to warunek utrzymania swobody przekraczania granic wewnątrz UE.

Polska nawiązała również do dokumentów koncepcyjnych przekazanych prezydencji niemieckiej, nadchodzącej prezydencji portugalskiej oraz Komisji Europejskiej (w grudniu 2020 roku). Dotyczą one solidarności i odpowiedzialności w zakresie migracji. Zostały wypracowane w trakcie trwającego  polskiego przewodnictwa w V4 i podpisane przez członków grupy oraz Słowenię i Estonię. Wiceminister Bartosz Grodecki zaznaczył, że rozdzielenie migrantów w dowolnej formie będzie stanowiła czynnik przyciągający i Polska stanowczo sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

Ministrowie przeprowadzili dyskusję na temat zagrożeń dla Strefy Schengen związanych z pandemią COVID-19. Stanowi ona duże wyzwanie dla rządów państw członkowskich, które podejmują różne środki w celu ochrony swoich obywateli, zapobiegając rozprzestrzenianiu się zagrożenia epidemicznego w UE i poza nią.

Podczas spotkania ministrowie spraw wewnętrznych mieli okazję wymiany opinii na temat wizji przyszłości Europolu, czyli Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania. Celem działania tej organizacji jest wspieranie i wzmacnianie działań właściwych organów państw członkowskich i ich wzajemnej współpracy w zapobieganiu i zwalczaniu poważnej przestępczości. Punktem wyjścia do dyskusji była opublikowana w grudniu 2020 r. propozycja Komisji Europejskiej w sprawie zmiany mandatu Agencji, obejmująca m.in. kwestie współpracy z podmiotami prywatnymi, wzmocnienia roli Europolu w zakresie badań i innowacji, a także poszerzenia ram prawnych ochrony danych osobowych. Państwa członkowskie zgodnie opowiedziały się za potrzebą wzmocnienia zdolności Agencji w obliczu stale rozwijających się zagrożeń dla bezpieczeństwa, wynikających zwłaszcza z rozwoju technologii cyfrowych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}