W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem wiceministra Błażeja Pobożego

13.04.2023

W czwartek, 13 kwietnia br. wiceminister Błażej Poboży wziął udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu, które odbyło się na terenie Komendy Głównej Policji, uczestniczył również komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Na zdjęciu wiceminister Błażej Poboży składa wieniec przy obelisku przed KGP

80 lat temu nazistowskie Niemcy poinformowały o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych pomordowanych przez NKWD

 powiedział wiceminister.

Zło, które wydarzyło się 83 lata temu, wraca do nas nie tylko na kartach historii. Brutalna agresji Rosji, bezpośredniego spadkobiercy Związku Sowieckiego, utwierdza nas w przekonaniu, że dzisiejszy reżim to nowe wcielenie tej samej brutalności i pogardy dla człowieka 

 dodał.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że nie możemy zapomnieć o zbrodni katyńskiej. Dodał, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwała czasy cenzury w PRL, m.in. dzięki odważnym nauczycielom, publikacjom i rodzinom ofiar.

Jestem dumny z tego, że Polska Policja przywiązuje tak dużą wagę do historii i tradycji. To niezwykle istotne, że funkcjonariusze pamiętają o poprzednikach, którzy swoją postawą pokazali, jak wiernie służyć ojczyźnie i dbać o bezpieczeństwo Polaków

 podkreślał Podsekretarz stanu w MSWiA. 

Podczas uroczystości wiceminister Błażej Poboży wraz z komendantem gen. insp. Jarosławem Szymczykiem złożyli wieniec pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji i pod Tablicą Pamięci w siedzibie KGP.

83. rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku nazistowskie Niemcy poinformowały o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych pomordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. 

Władze Związku Sowieckiego podjęły decyzję o rozstrzelaniu ponad 21 tys. polskich oficerów i policjantów, którzy bronili granic Polski w wojnie obronnej 1939 roku. Wśród nich znalazło się kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej oraz żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy. Ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Prawda o zbrodni katyńskiej była zakazana, nie można było o niej mówić publicznie. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni. 
 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}