W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Policji w Szczytnie z udziałem wiceministra Błażeja Pobożego

27.07.2022

Dziś, 27 lipca br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w Święcie Policji. Podczas wydarzenia wręczył medale i odznaczenia, a także awanse na wyższe stopnie i stanowiska. W uroczystości brali udział również I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, komendant-rektor nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska, a także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Wiceminister Błażej Poboży dokonuje przeglądu pododdziałów.

W tym roku przypada 103. rocznica powołania polskiej policji w odrodzonej Rzeczpospolitej. To szczególny dzień, kiedy możemy podziękować policjantom, a także pracownikom cywilnym polskiej Policji za codzienny, ogromny wkład w zapewnianie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom naszego państwa. Wielokrotnie udowadnialiście, że wierność policyjnej przysiędze jest dla was największym zobowiązaniem. Dzięki waszej służbie Polacy czują się bezpiecznie

– powiedział wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA pogratulował nagrodzonym i odznaczonym przez Prezydenta RP oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W sposób szczególny wyróżnił komendant-rektor nadinsp. dr hab. Iwonę Klonowską, która została trzecią w historii Polski kobietą mianowaną w Policji na stopień generalski.

Ogromne zmiany mają miejsce w ostatnich latach w polskiej Policji. Od 7 lat skutecznie modernizujemy polską policję. Najpierw był pierwszy program modernizacji, a teraz kolejny przewidziany na lata 2022-2025. Do wszystkich służb podległych MSWiA zostanie przekazane ponad 10 mld zł. Z tej kwoty 6,5 mld trafi do największej służby podległej naszemu resortowi, czyli właśnie polskiej Policji

– mówił wiceminister. 

Wiceszef MSWiA poinformował, że w ramach programu planowane jest stworzenie oraz odtworzenie aż 250 posterunków policji w małych miejscowościach w całym kraju. Przypomniał, że poczucie bezpieczeństwa Polaków jest bardzo wysokie, co jest zasługą także Policji.

Upamiętnienie funkcjonariuszy zamordowanych w Kalininie 

Przed uroczystością wiceminister Błażej Poboży złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów zamordowanych w Kalininie (dzisiejszy Twer). W tej leżącej na terenie Rosji miejscowości w 1940 roku NKWD rozstrzelało tysiące funkcjonariuszy m.in. policji. Ich ciała były przewożone do miejscowości Miednoje i wrzucane do masowych grobów. 

Jednym z pomordowanych w Kalininie był mój pradziadek, również funkcjonariusz polskiej policji w komendzie głównej, w której służył przed wojną. Do sowieckiej niewoli trafił po 17 września 1939 roku. Zginął, bo był Polakiem, bo był funkcjonariuszem Policji Państwowej

– podkreślił wiceminister. 

Wiceszef MSWiA dodał, że w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie pamięć i tradycja są w szczególny sposób kultywowane i pielęgnowane.

To element tożsamości zarówno uczelni, jak i polskiej policji

– podkreślił wiceminister. 

Odznaczenia i awanse

Podczas dzisiejszej uroczystości Podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży wręczył nadane przez Prezydenta RP 4 medale „za Długoletnią Służbę”. Wiceminister przekazał także nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji medale za Zasługi dla Policji, odznaki Zasłużony Policjant oraz kilkadziesiąt awansów na wyższe stopnie i stanowiska.

„Medal za Długoletnią Służbę” przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Istniejący w czasach II RP odznaczenie zostało przywrócone w 2007 r.

Medal za Zasługi dla Policji został ustanowiony ustawą z 2001 r. i nadawany jest przez ministra właściwego ds. wewnętrznych. Odznaka Zasłużony Policjant została ustanowiona rozporządzeniem w 2000 r. i jest nadawana policjantowi w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}