W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

04.11.2022

Dziś, 4 listopada br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W imieniu kierownictwa resortu projekt przedstawił wiceminister MSWiA Błażej Poboży.

Wiceminister Błażej Poboży

Głównym celem tego projektu jest umożliwienie dalszego rozwoju naszej flagowej placówki, jaką jest CSK MSWiA - powiedział wiceminister Błażej Poboży. - Chcemy, aby Państwowy Instytut Medyczny stał się placówką badawczą, która będzie prowadziła badania naukowe, także te w zakresie rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie to wyjątkowe miejsce o ogromnym potencjale, który trzeba odpowiednio wykorzystać i o niego dbać

- dodał wiceszef resortu. 

Podczas wystąpienia w Sejmie wiceminister podkreślił istotną rolę, jaką szpital pełnił podczas walki z pandemią COVID-19.

O wyjątkowości Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA mogliśmy przekonać się wszyscy widząc z jakim zaangażowaniem zespół szpitala włączył się w walkę z pandemią COVID-19. Od początku pandemii CSK MSWiA był jedną z największych polskich placówek zajmujących się pacjentami zakażonymi koronawirusem. To właśnie nasz szpital w Warszawie leczył najcięższe przypadki, a także przeprowadzał szereg skomplikowanych i trudnych procedur medycznych

– powiedział Podsekretarz stanu w MSWiA.
 

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA


Projekt prezentowanej dziś ustawy zakłada powołanie PIM w drodze przekształcenia dotychczas istniejącego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Instytut stanie się placówką badawczą, która będzie prowadziła badania naukowe, także te w zakresie rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki.

Dzięki temu przed placówką otworzą się nowe możliwości pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych. CSK MSWiA, będący wyłącznie podmiotem leczniczym, nie mógł do tej pory samodzielnie o nie wnioskować

– zaznaczył w Sejmie wiceminister Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że instytut będzie miał również swój wkład w rozwój naukowy kadry medycznej.

Planowane jest także zaangażowanie Państwowego Instytutu Medycznego w rozwój naukowy i kształcenie specjalistyczne kadr medycznych, w tym dla potrzeb Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa. Ponadto Instytut będzie prowadził studia podyplomowe, co przyczyni się do wzmocnienia potencjału kadrowego polskiej nauki 

– powiedział podsekretarz stanu w MSWiA.

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA zajmie się także opracowaniem standardów postępowania medycznego na wypadek zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. 

Jednym z zadań instytutu będzie również prowadzenie działalności konsultacyjnej na rzecz podmiotów leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Nowa placówka zajmie się prowadzeniem badań naukowych, a także prac rozwojowych i usługowo-badawczych dotyczących nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, z uwzględnieniem specyfiki potrzeb zdrowotnych funkcjonariuszy. Dodatkowo do zadań instytutu będzie należało również opracowywanie analiz, ocen, ekspertyz i standardów diagnostyczno-leczniczych, które mają zastosowanie w pracy służb podległych MSWiA.  


Centralny Szpital Kliniczny MSWiA


Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest jednym z największych ośrodków medycznych w kraju. Placówka jest też ważnym w kraju i w regionie ośrodkiem badań klinicznych. W skład szpitala wchodzi: 7 oddziałów, 19 klinik, 4 przychodnie, 39 poradni, 14 pracowni i zakładów diagnostycznych oraz 5 poliklinik znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego (w Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Warszawie). Szpital dysponuje 808 łóżkami. Średniorocznie w placówce realizowanych jest 15 tys. zabiegów oraz ponad 120 tys. hospitalizacji.

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA trafi teraz do dalszych prac w komisjach sejmowych. 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}