W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 400 interwencji strażaków

14.08.2019

W związku z silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu, które minionej doby przeszły nad Polską, strażacy interweniowali 415 razy.

Strażacy podczas interwencji przy wozie strażackim

Największą liczbę zdarzeń, przy których niezbędna była pomoc strażaków, odnotowano na Lubelszczyźnie – 172 interwencje oraz w województwie świętokrzyskim - 81 i na Śląsku – 74. 

Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu skutków silnego wiatru. Ponad trzysta wyjazdów dotyczyło m.in. usuwania połamanych konarów i drzew. Niemal sto interwencji związanych było z opadami deszczu i koniecznością wypompowywania wody z zalanych piwnic oraz budynków. Cztery zgłoszenia dotyczyły przyboru wód.

Kolejne ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś (14 sierpnia br.) ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu dla południowo-wschodniej części kraju: części Małopolski, Podkarpacia oraz południowej części województwa lubelskiego. Nad pozostałą częścią Lubelszczyzny mogą przejść ulewne deszcze. Obowiązuje tam ostrzeżenie pierwszego stopnia. 

Wydane zostało też ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa małopolskiego i Podkarpacia. Na tych terenach mogą podnieść się poziomy rzek z uwagi na ulewne deszcze.  

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Wiedząc, że prognozowane są burze, z parapetów i balkonów należy usunąć przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów. Trzeba też zamknąć okna oraz drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpieczyć. Nie chowajmy się przed nawałnicą pod drzewami. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu.

Nie parkujmy samochodów pod drzewami oraz słupami trakcji energetycznej. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń. W związku z tym, że nawałnice mogą wystąpić na terenach górskich, należy dostosować plany wyjść do aktualnej sytuacji pogodowej. Warto pamiętać, że w czasie burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry). 

Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu powinniśmy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Warto pamiętać o zainstalowaniu w swoim smartfonie aplikacji Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze, na którym przebywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację RSO można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

{"register":{"columns":[]}}