W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 800 interwencji strażaków w związku z burzami

14.06.2019

Od wczoraj (13 czerwca br.) do dzisiejszego poranka strażacy wyjeżdżali do akcji 825 razy. Z tego 654 interwencje dotyczyły skutków opadów deszczu i silnego wiatru. Na dziś (14 czerwca br.) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla województw: śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Z kolei ostrzeżenie przed upałami i burzami z gradem wydano dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Deszcz

Tylko w czwartek (13 czerwca br.) do północy po przejściu frontu burzowego Straż Pożarna odnotowała łącznie 508 interwencji. Strażacy wyjeżdżali przede wszystkim do usuwania drzew powalonych i połamanych przez silny wiatr. Najwięcej takich interwencji, bo aż 186, było na Warmii i Mazurach, 75 na Pomorzu Zachodnim i 60 w Łódzkiem. Było również prawie 150 wyjazdów związanych ze skutkami opadów deszczu.

IMGW informuje, że w piątek od Podlasia przez Lubelszczyznę po Podkarpacie i Małopolskę możliwe są dalsze burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. W związku z tym MSWiA i służby apelują o ostrożność. Gdy zaskoczy nas burza, należy schronić się w najbliższym budynku. Unikajmy poszukiwania schronienia pod drzewami, czy lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe, gdyż mogą one zostać porwane przez wiatr. Jadąc samochodem podczas burzy, warto zjechać na pobocze lub na parking. Powinniśmy także unikać parkowania samochodów pod drzewami.

W czerwcu utonęły już 44 osoby

Nadal w części kraju obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed upałami. W związku z wysoką temperaturą MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się - w miarę możliwości - nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Taka pogoda zachęca też do poszukiwania ochłody w wodzie. Tylko od początku czerwca br. w Polsce utonęły już 44 osoby. Od początku tygodnia (10 czerwca br.) życie w wypadkach nad wodą straciło 17 osób.

Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112.

{"register":{"columns":[]}}