W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawie 20 mln zł dodatkowych środków trafiło do Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA – wydarzenie z udziałem wiceministra Błażeja Pobożego

30.06.2023

W piątek, 30 czerwca br., w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim ogłoszono wyniki konkursu REACT-EU w ramach wspierania naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia, Infrastruktura i Środowisko. W briefingu prasowym, podczas którego wręczono czeki dyrektorom zwycięskich placówek medycznych, uczestniczył Błażej Poboży, podsekretarz stanu w MSWiA. W wydarzeniu wzięli również udział m.in. Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Tobiasz Bocheński, wojewoda mazowiecki.

Wiceminister Błażej Poboży podczas wspólnego zdjęcia z kierownictwem Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Dziękuję wszystkim pracownikom Państwowego Instytutu Medycznego. W trudnym dla całego kraju czasie pandemii COVID-19 stanęliście na wysokości zadania. Wręczone dziś czeki to również wyraz uznania za pracę w tych niełatwych okolicznościach, które są już na szczęście za nami

– zaznaczył podsekretarz stanu w MSWiA. 

Wiceminister Błażej Poboży podziękował również ministrowi zdrowia i uczestniczącemu w wydarzeniu wiceministrowi Marcinowi Martyniakowi za wsparcie projektów realizowanych przez PIM MSWiA.  Beneficjentem konkursu został bowiem m.in. nadzorowany przez MSWiA Państwowy Instytut Medyczny, który otrzymał blisko 20 mln zł na realizację projektu pt. Dostęp do nowoczesnego leczenia w warunkach popandemicznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Jestem wdzięczny za pomoc. Wydajemy każde otrzymane pieniądze najlepiej jak potrafimy. Wczoraj poinformowaliśmy o dopuszczeniu do używania pierwszego w historii testu na ciężkość przebiegu choroby COVID-19. Powstał on dzięki środkom grantowym pozyskanym w podobny sposób. Zgłosiliśmy również w ostatnim czasie pięć patentów dotyczących diagnostyki

– powiedział prof. dr hab. n. med. dr h.c. Waldemar Wierzba.

Oprócz PIM MSWiA beneficjentami konkursu REACT-EU zostały również Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (za dwa projekty) oraz Instytut Pomnik „Centrum Zdrowia Dziecka”.

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA powstał na mocy ustawy w drodze przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. 16 listopada 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, a 20 grudnia ubiegłego roku ustawę podpisał Prezydent RP. Przepisy dotyczące utworzenia instytutu weszły w życie 1 stycznia br. Po zmianach placówka nadal, tak jak do tej pory, leczy pacjentów z całej Polski. W instytucie wykonywane są m.in. innowacyjne operacje ratujące życie przy użyciu robota da Vinci.

W ramach projektów badawczych i naukowo-biznesowych PIM MSWiA współpracuje z krajowymi oraz zagranicznymi ośrodkami badawczymi prowadzącymi badania nad nowymi lekami oraz terapiami w zakresie chorób rzadkich i schorzeń specjalistycznych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}